Hadisin tespit ve tenkidinde 'sünnete arz'ın fonksiyonu
Function of sunna as a measure in determining and criticizing of hadith
  1. Tez No: 226653
  2. Yazar: NEVZAT AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Günümüzde hadis sahasındaki tartışmaların önemli gündem maddesini yöntem sorunu oluşturmaktadır. Bu anlamda araştırmamız, genelde yöntem noktasındaki çalışmalara bir katkı sağlamayı amaçladığı gibi, özelde ise hadisin tespit ve tenkidinde Sünnet'e arzın rolünü belirlemeyi hedeflemektedir.Araştırmamızda konunun varlık sebebi ve mutlak belirleyicisi olan sünnetin mahiyeti sorunu, temel teşkil etmektedir. Sünnet'e arz, metodik temelleri ve zihnî argümanlarıyla hadis tespit ve tenkit sisteminin çekirdeğini oluşturan bir kriterdir. Sünnet'e arz ilkesi, aktif kullanımı önünde birtakım sınırlılıklar olmakla birlikte, hadisin tespiti ve tenkidinde önemli bir fonksiyonelliğe sahiptir.Sonuç olarak Sünnet'e arz ilkesi, hadis tespit ve tenkidinin metodolojik yapısından hareketle ortaya konulmuş, değeri iç tutarlılığında, uygulanabilirliği ve işlevselliğinde olan bir kriterdir. Sünnet'e arz, hadisin tespit ve tenkidinde öncelikli bir kriter olmakla birlikte mutlak ve bağımsız bir ilke değildir. Zira, sistemin parçalarını oluşturan diğer kriterler ile ilişki içerisindedir.Anahtar SözcüklerHadis, Sünnet, Tespit, Tenkit, Arz
Özet (Çeviri)
The problem of method has long been a major subject matter of the scholarly discussions in the field of hadith. Our dissertation aims at making its own contribution to these discussions in terms of dealing with the problem of sunna as a measure for rivaya.In order to delineate the problem of sunna as a measure for rivaya, our study attempts to determine the proper meaning of the notion of ?sunna?. Even if its practical application has been delimited by some historical elements, ?sunna as a measure for rivaya? has been considered among basic criteria in the history of hadith.Due to this delimitation in its practical application, the criterium of ?sunna as a measure for rivaya? gains its full value and meaning when it functions among other criteria for determining and criticizing hadith rivaya. Briefly said, this criterium has been depended on other criteria in the field of hadith.KEY WORDS: Hadith, Sunna, Determination, Critique, Measuring