Türkiye'de yasa dışı göç sorunu
Illegal migration problem in Turkey
- Tez No: 226690
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 605
Özet
Yasa dışı göç, Soğuk Savaş döneminin kapanmasıyla birlikte dünya gündeminin ön sıralarında yer almaya başlayan bir sorundur. Tek kutuplu bir dünyada yaşanan siyasal çalkantılar, ulusal sınırların öneminin azalması ve ulaşım ve iletişim olanaklarının artmasıyla kendini gösteren küreselleşme sürecinde uluslararası göç ve sığınma hareketlerinde de büyük bir artış olmuştur. Bu artışın, göç alan gelişmiş ülkelerin yasal göç ve iltica kapasitelerinin üstüne çıkması ve göçün yarattığı sosyo-ekonomik ve kültürel sorunlar ile güvenlik endişeleri yasa dışı göçün temel nedenleri olarak ön plana çıkmaktadır.Yasadışı göç, sadece Kuzey Amerika ve Avrupa Birliği ülkeleri gibi gelişmiş bölgeleri değil gelişmekte olan dünyada yeni endüstrileşen birçok ülkeyi de hedef almaktadır. Bu sorun, coğrafi konumu ve ekonomik durumu nedeniyle ülkemiz de yakından ilgilendirmektedir. Yasa dışı göç kapsamında genel olarak ?transit ülke? özelliği gösteren Türkiye, bazı ülke vatandaşları için ?hedef ülke? ve zaman zaman da ?kaynak ülke? özelliği sergilemektedir.Çalışmamızda; yasa dışı göçün ve onunla birlikte anılan diğer kavramların çerçevesi çizildikten ve yasa dışı göçü ortaya çıkaran tarihsel süreç, yasa dışı göçün nedenleri, boyutları ve sonuçları incelendikten sonra Türkiye'nin yasa dışı göçle mücadelesi ve Avrupa Birliği'ne uyum sürecindeki çalışmalar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Illegal migration is an issue that started to receive increased attention at the end of the Cold War era. Our rapidly globalizing society witnessed a large growth in international migration and refugee flows due to increased political turmoil in a unipolar world, the blurring of international boundaries, and the enhancement of communication and transportation infrastructure. This growth surpassed the capacity of developed countries to handle legal immigration and influx of refugees, which together with associated socio-economic, cultural, and security problems combined to raise the profile of this problem.Illegal migration is not just a challenge faced by developed regions like North America and the European Union; it also poses difficulties for industrializing countries. Turkey is especially concerned with this issue due to its geographic position and economic situation. Our country has the characteristic of being a ?transit point for illegal migration networks and is at times both a ?sending country? and ?receiving country?.After outlining the framework of illegal migration and other related concepts, this thesis examines the historical backdrop of illegal migration as well as its causes, dimensions, and consequences. Finally, this thesis will touch upon Turkey?s struggle with illegal migration and its European Union harmonization efforts within this context.