Snapshots of popular Turkish nationalism: Neo-Kemalism, bestsellers and facebook
Popüler Türk milliyetçiliğinden kareler: Neo-Kemalizm, çok satanlar ve facebook
  1. Tez No: 226738
  2. Yazar: DİDEM TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİR ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, Sociology, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tez, Türk milliyetçiliğinin tezahürlerini anlamak için popüler kültürden kareler ele almaktadır. 1990'larda sivil toplumun altını çizerek ortaya çıkan neo-Kemalist milliyetçiliğin üzerinde durulmaktadır. Bu odaklanma Şu Çılgın Türkler ve Metal Fırtına gibi çok satan romanların analizinden yola çıkarak yapılmaktadır. Bu analiz de kitapların söylem analizine ve okuyucularla yapılan görüşmelere dayandırılmaktadır. Bu tez aynı zamanda Türk milliyetçiliğinin kendini ifade ettiği yeni bir araç olan Facebook'u da incelemektedir. İnternette yer alan popüler bir iletişim ağı sitesi olan Facebook'ta çeşitli protestolar organize edilmekte ve gerçekleştirilmektedir. Bahsedilen kitapların/okuyucuların ve Facebook'un/ kullanıcılarının analizleri bir araya getirildiğinde gençliği harekete geçmeye çağıran bir neo-Kemalist söylem ortaya çıkmaktadır. Ancak bu söylem muğlaklıklara ve çelişkilerin varlığı ikiliklere de işaret etmektedir. Bu tezde bu ikiliklerin ortaya çıktığı Şarkiyatçılık-Garbiyatçılık, geçmiş-gelecek, sanal-gerçek, muhafaza-değişim ve militarizm- sivil siyaset gibi pek çok noktanın olduğu öne sürülmektedir. Tüm bu hassas noktalar tüketim kültürü dili ve sembolizmi ile iç içe geçmekte ve neo-Kemalist söylemi üreten ve kullananlar da hegemonya mücadelesinde bu dil ve sembolizmi kullanmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
This thesis takes snapshots from contemporary popular culture to understand manifestations of Turkish nationalism. It focuses on neo-Kemalist version of Turkish nationalism which is defined as a new type of Turkish nationalism emerging in the 1990s emphasizing political action and civil society. This focus is based on analyses of best sellers such as Those Crazy Turks and Metal Storm. These analyses are products of discourse analysis of the books and interviews with the readers of Those Crazy Turks. The thesis also examines a new medium for the Turkish nationalism to be articulated: Facebook. Being a popular internet-based networking sites, protests are organized and realized here. When the analysis of the books/readers and Facebook/users are put together, neo-Kemalist discourse surfaces as specifically targeting the youth to take action. Yet the ambiguities and paradoxes neo-Kemalism implies lead to a dichotomous picture. This thesis argues that the dichotomy lies in many points of the discourse swinging between Orientalism and Occidentalism, the ?virtual? and the ?real,? past and future, conservation and transformation, militarism and civil politics, action and passivism, pessimism and optimism. All these sensitive points are blended with the language and symbolism of consumer cultur. In the struggle of neo-Kemalist discourse to have hegemony over other versions of nationalism, producers and user of this discourse embrace this language and symbolism.