Sinerjik yönetim açısından strateji bileşenleri ve kaynakların irdelenmesi: Gemi inşaa sektöründe bir işletme örneği
Analysis of strategic functions and sourses for synergistic management: A sample company in ship construction business
  1. Tez No: 226765
  2. Yazar: PINAR KÖKSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalısmanın amacı, isletmelerde sinerji etkisi yaratılmasında, stratejibilesenleri olan planlama, örgütleme, yürütme ve denetim süreçleri arasındaki iliskiile isletmelerin kaynakları olan insan, makine, malzeme ve üretim metodlarıarasındaki iliskilerin incelenmesidir.Bu çalısmada Kocaeli bölgesinde bulunan, gemi insa sektöründe faaliyetgösteren A isletmesindeki insan, sistem ve donanım kaynaklarının bir aradadüsünülmesi ile katılımcı yönetime imkan veren sinerjik yönetim modeliirdelenmistir.Bu çalısma için gerekli veriler, A isletmesinin yönetici ve çalısanlarındananket yoluyla toplanmıstır. 150 adet anket dağıtılmıs, 137 adet geri dönmüs vebunların 110 adedi kullanılabilir olarak değerlendirilerek analize tabi tutulmustur.Verilerin değerlendirilmesi amacıyla güvenilirlik, faktör ve korelasyon analizleriuygulanmıstır.Anket sonucunda elde edilen korelasyon verileri, isletmelerde sinerjikyönetim fonksiyonlarının strateji bilesenlerinin ve kaynakların bir bütün halindeuygulanmasının isletmelerde olumlu sonuçlar yaratacağını göstermistir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relations between mainfunctions of synergistic management which are synergistic planning, synergisticorganisational design, synergistic execution and synergistic control and sources ofcompany which are man-power, machine, material and production methods.In this study, considering the human, systems and materials of a companynamed as company A in ship construction business in Kocaeli, together, synergisticmanagement model, that gives chance for management joining the overall effortseffectively is investigated.The data required for this study is collected from the questionary given tomanagers and workers of company A. 150 questionaries have been delivered and 137questionaries have been taken back. Only 110 questionaries have been evaluated asusefull and analised. Fort the analysis of the collected data, reliability, factor andcorelation analysis have been performed.The corelation outputs of analysis of questionary proves that the applicationof the strategic functions of sinergistic management functions and sources ofcompany together in combination, creates positive results.