Mehmet Suphi Gürsoytrak'ın askeri ve siyasi hayatı
Military and political life of Mehmet Suphi Gürsoytrak
  1. Tez No: 226771
  2. Yazar: TAMER NALBANT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ AYTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Biography, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Mehmet Suphi Gürsoytrak, 24 Ocak 1925 yılında Manisa'nın Alaşehir ilçesinde dünyaya gelmiştir. Asker olan babasının tayini nedeniyle ilköğretimine Ankara Keçiören'de başlamış, ilk ve orta öğretimini burada tamamladıktan sonra Bursa'da Işıklar Askeri Lisesine devam etmiştir. Askeri Lise eğitiminden sonra Ankara'da Kara Harp Okuluna başlamış ve 1945 yılında KHO'ndan Asteğmen rütbesi ile mezun olmuştur.Türk Silahlı Kuvvetlerinin çeşitli birliklerinde Topçu Pilot olarak görev yapmış, Kore Savaşına katılmış, yurt içinde ve dışında birçok eğitim görmüş ve kurslara katılmıştır. Gördüğü bu eğitimler sırasında İngilizce ve Rusça öğrenmiştir.Kara Harp Akademisi eğitimini tamamlamayı müteakip kurmay subay olarak çeşitli görevlerde bulunmuş ve Kara Harp Akademisinde hocalık yapmıştır.1953 yılında Kore'de görevli iken ülke sorunları ve iktidarın bu sorunlara yaklaşımı konusundaki düşünceleri, onu kendisi gibi düşünen subaylarla bir araya getirmiş, özellikle 1955 yılından itibaren iktidarın, anti demokratik, anti laik ve anayasa dışı davranışlarına karşı bir oluşumun içerisinde yer almış, ülkenin Atatürk İlke ve İnkilapları yolunda ilerlemesine hizmet edecek çalışmalar içerisinde bulunmuştur.Bu çalışmaları neticesinde 27 Mayıs Hareketine fiilen katılmış, Demokrat Parti iktidarının devrilmesini müteakip ülke yönetimini üstlenen Mili Birlik Komitesi'nde görev almıştır.1961 yılının Ekim ayında iktidarın seçimle iş başına gelen sivil otoriteye devredilmesiyle Cumhuriyet Senatosu Tabii Üyeliği görevine başlamış, 12 Eylül Askeri Müdahalesiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Cumhuriyet Senatosunun lağıv edilmesine kadar bu görevi yürütmüştür.12 Eylül 1980' den sonra aktif politika ile ilgilenmemiş, çeşitli sivil toplum örgütleri çatısı altında, Atatürk İlke ve İnkılâpları doğrultusunda, insan hak ve özgürlüklerinin sağlanması, ülke kaynaklarının korunması konusunda çalışmalar yürütmüştür.Bu konudaki en önemli faaliyeti Atatürkçü Düşünce Derneğinin kurucularından biri ve iki dönem Kurucu Genel Başkanlığı'nı üstlenmiş olmasıdır. ADD Genel Başkanlığı sırasında dernek önemli bir atılımla büyümüş ve kamuoyunun ciddi anlamda dikkatini çeker hale gelmiştir.Gürsoytrak'ın Genel Başkanlığındaki ADD, kamuoyunu, Atatürkçü düşünce ışığında, emperyalizme ve anti laik yaklaşım ve uygulamalara karşı uyarma görevini yerine getirmiş, düzenlediği toplantı ve mitinglerle adeta halkın sesi durumuna gelmiştir.1998 yılında ADD'ndeki görevinden ayrılan Gürsoytrak, bir daha herhangi bir görev almamıştır.Halen Ankara'da ikamet etmektedir.
Özet (Çeviri)
Gürsoytrak was burn in Alaşehir, county of Manisa, on 24 th of January 1925. Due to his father?s appointment, who was a soldier, he began to primary education (Primary School ) in Keçiören, county of Ankara. After completing primary and secondary education (Junior High School) in Keçiören, he attended Işıklar Military High School in Bursa. Following the Military High School, he began to Turkish Military Academy in Ankara and he graduated from Turkish Military Academy in 1945 as a third lieutenant.Gürsoytrak served in several units of Turkish Armed Forces as an Artillery Pilot, joined korean War, attended many educational and training courses in the contry and abroad. During these courses and education he learned English and Russian.After finishing his education and training in Army War Academy, he served in several mission as a staff officer and he worked as an instructor in Army War Academy.In 1953, when he was stationed in Korea, his thought about contry affairs and government?s approach to these affairs congregated him with the other officers, who think the same way as he thinks. Especially as of 1955, against to the government?s anti-democratic, anti-secular and anti-constitutional behaviours he joined the counter movements. He took part in the organizations which would servet he contry?s improvement in accordance with revolutions and principles set forth by Atatürk.As a result af these movements, he actively joined the 27 th May revolution. Following the fell of the ruling party, Democrat Party, government he took charge in the National Unity Committee which took the responsibility of governing the country after the Democrat Party.In October 1961, by being turned over the ruling power to elected civil otority, Gürsoytrak became a Republican Senate Member. He served as a Republican Senate Member until Turkish Grand National Assambly and Republican Senate were abolished by 12 th September Military İnterferance.Since 12th September 1980, he hasn?t been interested in active politics. In various non governmental aoganizations, he struggled to provide freedom of thought and human rights and save the country?s resources in the light of revolutions and principles set forth by Atatürk.The most important activity about these subjects is his becoming one of the founder of ? Kemalist Thinking Association? (ADD/KTA) and serving as a founder chairman in the first two periods. During his ruling terms KTA was impressively improved by an important progress and took great attantion of public opinion.Kemalist Thinking Association under chairmanship of Gürsoytrak has done its mission to warn the public opinion against imperialist and anti-secularist approaches and applications in the light of Kemalist Thinking. It has become a kind of public voice by regular meetings.After resigning from Kemalist Thinking Association, Gürsoytrak hasn?t got any task.Still he stay in Ankara.