İkinci Dünya Savaşı'nda İstanbul ve Trakya'da alınan tedbirler: Pasif korunma ve tahliye
Precautions taken in İstanbul and Trakya during the World War Second: Passive defense and evacuation
  1. Tez No: 226772
  2. Yazar: SABİT ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN SOFUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Birinci Dünya Savaşı'ndan sonraki dönemde hava taarruzlarında kullanılan uçaklar ile zehirli gazlarda meydana gelen ilerlemeler neticesinde, savaş ihtimalinin arttığı bir ortamda hava gücü ve zehirli gazlar alınacak tedbirlerin özünü oluşturmuştur.Türkiye'de Cumhuriyetin ilan edilmesiyle birlikte güvenlik ve savunma anlayışında yeniden yapılanma meydana gelmiştir. Hava tehlikesine ve zehirli gazlardan korunmaya yönelik yasal düzenlemeler yapılmış, pasif korunma konusunda yurt içinde kurumsal yapılar oluşturulmuştur. Muhtemel bir harp sahası içerisinde kalacağı değerlendirilen, resmi ve özel kuruluşların malzeme ve eşyaları ile sivil halkın tahliyesi, düşman işine yarayacak tesislerin tahrip edilmesinin açıklandığı Tahrip ve Tahliye Talimatnamesi'de yine Atatürk döneminde hazırlanarak yürürlüğe girmiştir.İstanbul ve Trakya'da alınan pasif korunma ve tahliye tedbirleri İkinci Dünya Savaşı'nın ilk yıllarında deneme amaçlı olarak yapılmış ancak kimliği belirsiz uçakların Türk hava sahasında görünmeye başlaması ile gerçek bir durum uygulamaları yürürlüğe konulmuştur.Bu çalışmamın birinci bölümünde Cumhuriyet Döneminde Türkiye'nin savunma ve güvenlik anlayışı, ikinci bölümde İkinci Dünya Savaşı'nda İstanbul ve Trakya'da alınan pasif korunma tedbirleri, üçüncü bölümde İkinci Dünya Savaşında alınan tahliye tedbirleri açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
After the Worl War First as a result of the improvements with air strike planes and hazardous gases, these became the main precautions in a stuation where the possibility of war became more.With the announcement of Turkish Republic the security and defense has been restructured. Legal procedures against air strike and hazardous gases have been set and departments have been established about passive defense. The Destruction and Evacuation Document was also implemented during Atatürk?s times which explain the evacuation of equipment of goverment and civil agencies, and civil people who will be in a possible war zone and destruction of buildings which can be used by the enemy.The passive defense and evacuation precautions were taken as a test in İstanbul and Trakya during the first years of World War Second but started as a real with the appearance of unidentified air planes in Tukish air zone.In the first part of my study security and defense in Turkey during Republic, in the second part the passive defense precautions taken in İstanbul and Trakya, in the third part evacuation precautions taken during the World War Second are explained.