The impact of turning points on the change of images in a conflict society: A study of narratives in Cyprus
Sorunlu bir toplum içinde dönüm noktalarının imgelerin değismesindeki etkisi: Kıbrıs'ta söylem analizi
  1. Tez No: 226788
  2. Yazar: THOMAİ IASONİDOU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE BETÜL ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Dönüm noktaları, çatışma içindeki bir toplumda, negatif yansımaların sadece oluşumunu değil aynı zamanda idame veya yok edilmelerini de etkileyebilen anahtar faktörlerdendir. Bunun sonucunda, belirli bir çatışma için potansiyel negatif ve/veya pozitif dönüm noktalarının incelenme ve analizi hayati önem taşır çünkü hem halihazırdaki yansımalar hem de bu yansımalardaki değişimlerle ilgili çok şey ortaya koyabilir. Bu çalışmada, Kıbrıs Sorunu'ndaki bir pozitif ve bir negatif dönüm noktası incelenmek üzere seçilmiştir.1996'da Yeşil Hat'taki olaylar adanın taksiminden bu yana olan en kötü dönemlerden sayılmaktadır. En az üç kişinin hayatına mal olmuş ve birçoğu da ciddi olarak yaralanmıştır. Bu da kaçınılmaz olarak, çatışmanın tırmanmasına yol açmıştır. Öte yandan, 2003'te control noktalarının açılması, sorunun çözümü için ilk ciddi teşebbüs olarak tanımlanmıştır. Otuz sene üzerine ilk defa, köklerinin bulunduğu yerleri ziyaret ederek ?öteki? ile tanışıp, konuşma fırsatı bulmuşlardır.Bu tez Kıbrıs Sorunu'ndaki yansımalarda olan değişimlerde dönüm noktalarının negatif ve pozitif etkisini incelemektedir. Data, basında makaleler şeklinde yayımlanan vatandaşların anlatılarından toplanmıştır. Analizlerinde içerik analizi kullanılmıştır ve yansımalardaki potansiyel değişimleri yansıtmak için de bir kodlama şeması oluşturulmuştur.Bu araştırmanın sonuçları göstermiştir ki pozitif dönüm noktaları iki tarafın da ?öteki? için olan yansımalarında pozitif değişimlere sebep olmuştur ve aynı şekilde, negative dönüm noktaları da iki tarafın ?öteki? için olan yansımalarında negative değişim yapmıştır.
Özet (Çeviri)
Turning points are considered to be one of the key factors that can influence not only the formation of negative images but also their perpetuation or elimination in a conflict society. As a result, the examination and analysis of potential negative and/or positive turning points for a specific conflict are of central importance since they can reveal a great deal of both the already existing images and the possible shifts in these images. In the present study, a negative and a positive turning point in the Cyprus Conflict were chosen to be examined.The violent incidents in the Green Line in 1996 are described as one of the worst episodes since the partition of the island. They caused the lives of at least three people, whereas many others were seriously injured. Inevitably, it led to the escalation of the conflict. On the other hand, the opening of the checkpoints in 2003 is characterized as the first serious attempt for the resolution of the conflict. For the first time after thirty years, they had the chance to meet and talk to the `other? by visiting their places of origin.This thesis examines the negative or positive impact of turning points on the change of images in the case of Cyprus Conflict. The data were derived from citizens? narratives published as articles in the press. Content analysis was used for their analysis, whereas a coding schema was created for the depiction of the potential changes in the images.The results of the research suggest that positive turning points lead to positively changing in the images that each party holds for the `other? and, respectively, negative turning points lead to the negatively changing in the images that each party holds for the `other?.