İlköğretim okulu yöneticilerinin öğrenci velilerini okula çekme başarısı hakkında ilköğretim okulu öğretmenlerinin ve öğrenci velilerinin görüşleri (Denizli İli Örneği)
What is the opinion of primary school teachers and parents about making the school attractive for parents by primary school administrators
  1. Tez No: 226805
  2. Yazar: NİHAL ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ALİ RIZA ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu araştırmanın amacı Denizli il merkezinde görev yapan ilköğretim okulu yöneticilerinin öğrenci velilerini okula çekme başarısı hakkında ilköğretim okulu öğretmenleri ve öğrenci velilerinin görüşlerini belirlemektir. Araştırmanın örneklemini 2006?2007 öğretim yılında Denizli il merkezindeki resmi ilköğretim kurumlarında görev yapan 315 öğretmen ve 385 öğrenci velisi oluşturmaktadır. Öğretmen ve öğrenci velilerine araştırmacı tarafından geliştirilen ve 80 sorudan oluşan ölçek uygulanmıştır. Verilerin analizinde ortalama, standart sapma, t-testi, tek yönlü varyans analizi tekniklerinden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır.1. Denizli il merkezindeki ilköğretim okullarında görev yapan ilköğretim okulu öğretmenlerinin ve öğrenci velilerinin görüşlerine göre; ilköğretim okulu yöneticilerinin öğrenci velilerini okula çekme başarıları ?, b-Bir bütün olarak öğrenci gelişimini sağlama, c-Velilere yönelik yönetsel etkinlikleri gerçekleştirme, d-Okul-aile işbirliğini gerçekleştirmeleri? açısından ?okul uygulamaları? ve ?veli katılımı? kategorisinde ?orta? düzeydedir.2. İlköğretim Okulu yöneticilerinin öğrenci velilerini okula çekme başarısı hakkında ilköğretim okulu öğretmenlerinin görüşleri arasında;1-) ?Eğitim öğretime katkı sağlama? açısından; cinsiyet değişkenine göre veli katılımında fark çıkmıştır.2-) ?Okul-aile işbirliğini gerçekleştirmeleri? açısından; cinsiyet değişkenine göre okul uygulamalarında fark çıkmıştır.3. İlköğretim Okulu yöneticilerinin öğrenci velilerini okula çekme başarısı hakkında öğrenci velilerinin görüşleri arasında;1-) ?Eğitim öğretime katkı sağlama? açısından; cinsiyet, meslek değişkenlerine göre okul uygulamalarında ve veli katılımında fark çıkmıştır. Medeni durum değişkenine göre ise, okul uygulamalarında fark çıkmıştır.2-) ?Bir bütün olarak öğrenci gelişimini sağlama? açısından; medeni durum değişkenine göre okul uygulamalarında, meslek değişkenine göre ise, okul uygulamalarında ve veli katılımında fark çıkmıştır.3-) ?Velilere yönelik yönetsel etkinlikleri gerçekleştirme? açısından; meslek, öğrencisinin sınıfı değişkenlerine göre okul uygulamalarında ve veli katılımında fark çıkmıştır.4-) ?Okul-aile işbirliğini gerçekleştirmeleri? açısından; meslek, öğrencisinin sınıfı değişkenlerine göre okul uygulamalarında ve veli katılımında fark çıkmıştır. Medeni durum değişkenine göre ise, okul uygulamalarında fark çıkmıştır.4. İlköğretim Okulu yöneticilerinin öğrenci velilerini okula çekme başarısı hakkında ilköğretim okulu öğretmenlerinin ve öğrenci velilerinin görüşleri arasında;?Eğitim öğretime katkı sağlama?, ?Bir bütün olarak öğrenci gelişimini sağlama?, ?Velilere yönelik yönetsel etkinlikleri gerçekleştirme?, ?Okul-aile işbirliğini gerçekleştirmeleri? açısından; öğretmen ve veli oluşları değişkenlerine göre, veli katılımında fark çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to clarify the opinions of primary school teachers and parents about administrators? accomplishment to make the school an attractive place for parents. The samples were consisted of 385 parents and 315 primary school teachers who work at state?s official primary school within the city center of Denizli. The teachers and the parents were exposed to a scale of 80 questions, developed by the researcher. In order to analyze the data; mean scores, standard deviation, t-test, and one-way ANOVA were used. Based on the findings, the following results were reached.1. According to the opinions of the parents and the primary school teachers who work at primary schools within Denizli city center, the administrators accomplishment level is in the average level in b- reaching a full development of student, c- building up certain administrational programmes for parents, d- ?School applications?? in providing a realist cooperation between the school and the parent as well as the parents contribution to ?such applications??.2. Among the opinions of the primary school teachers about the primary school administrators making the school attractive for parents are;1-) In the parents, there is a sexual distinction in ?contribution to education and training process??.2-) In school applications , there is also another sexual distinction in ?Providing cooperation between the school and the parent.?3. Among the parents? opinions about the administrators? accomplishment to make the school attractive for parents;1-) In ?Contribution to education and training process??, there is a distinction about sexuality, profession variables in school applications and parents? contribution.2-) In ?Reaching a full development of student?, there is a distinction about school applications according to marital status and another distinction about school applications and the parents? contribution according to their occupation.3-) In ?Building up certain administrational programmes for parents?, there is also distinction about school applications and parents? contribution according to their occupations and the classroom in which their students are.4-) Regarding the ?realization of school-family cooperation?; there are differences in school applications and parent participation based upon the variables of parents? occupation and students? grade levels. There is also difference in school applications regarding the marriage status of the parents.4. About the accomplishment of primary school administrators in making the school an attractive place for parents, among the opinions of the primary school teachers and the parents;There are differences in parent participation between parents and teachers on the sub-dimensions of ?Contribution to education and training process?, ?Reaching a full development of student? ?Building up certain administrational activities for parents?, ?Providing cooperation between the school and the parent?.