Değişik ekim sıklığı ve ekim zamanının Macar fiği (Vicia pannonica Cratz.)'nin verim ve verim öğelerine etkileri üzerinde araştırmalar
The Effects of different sowing distance and sowing time on the yield and yield components of Hungarian vetch (Vicia pannonica Crantz.)
- Tez No: 22710
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRETTİN EKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
i ÖZET Doktora Tezi DEĞİŞİK EKİM SIKLIĞI VE EKİM ZAMANIMIN MACAR FİĞİ (Vida pannonica Crantz.)'NİN VERİM VE VERİM ÖĞELERİNE ETKİLERİ ÖZERİNDE ARAŞTIRMALAR Cahit BALABANLI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr. Hayrettin EKİZ 1992, Sayfa: 70 Jüri : Doç.Dr. Hayrettin EKİZ Prof.Dr.Ahmet ERAÇ Prof.Dr.Ferit OKUYUCU Bu çalışma Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Kenan Evren Araştırma ve Uygulama Ciftliği'nde yürütülmüştür. Araştırmada, Macar Fiği (Vida pannonica Crantz.) materyal olarak kullanılmıştır. Kışlık dondurma ve yazlık ekim zamanında; 17.5, 35.0 ve 52.5 cm sıra arası l, 2, 3 ve 4 cm sıra üzeri ekim sıklıkları ele alınmıştır. Bu ekim zamanı ve ekim sıklıklarında kuru ot, tane verimi ile bazı verim öğeleri araştırılarak bunlar arasındaki ilişkiler hesaplanmıştır. Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Birim alanda en yüksek kuru ot verimi, kışlık ekimde 17.5x1 cm ekim sıklığında 348.0 kg/da, en düşük kuru ot verimi ise yazlık ekimde 52.5x4 cm ekim sıklığında 14.0 kg/da olarak elde edilmiştir. Kışlık, dondurma ve yazlık ekimlerin ortalamaları sırası ile 128.6 kg/da, 78.7 kg/da, 47.0 kg/da bulunmuştur.ii En yüksek tohum verimi kışlık ekimde 17.5x1 cm ekim sıklığında 154.0 kg/da, en düşük ise yazlık ekimde 52.5x4 cm ekim sıklığında 10.7 kg/da olmuştur. Kışlık, dondurma ve yazlık ekimlerin ortalamaları sırası ile 64.2 kg/da, 38.2 kg/da, 28.9 kg/da'dır. Birim alandaki kuru ot verimine etkili karakterler olarak, biyolojik verim (r=0.970) ve metrekarede bakla sayısı bulunmuştur (r=0.950). Birim alandaki tohum verimine de en fazla etkili karakterler olarak, biyolojik verim (r=0.967) ve metrekaredeki bakla sayısı (r=0.944) bulunmuştur. Birim alandaki kuru ot verimi bağımlı değişken alınarak diğer karakterlerin path etkileri hesaplanmış ve en yüksek doğrudan etkili karakterin biyolojik verim (0.6531) olduğu görülmüştür. Bunun yanında birim alan tane verimi bağımlı değişken alınarak diğer karakterlerle olan path ilişkisi hesaplanmıştır. Birim alan tane verimine en yüksek doğrudan etkili karakter olarak biyolojik verim (0.6889) karakteri tesbit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Macar fiği (Vida pannonica Crantz.), ekim zamanı, sıra aralığı, sıra üzeri, path analizi, korelasyon, bakla sayısı, bitki bdyu, bitki başına tohum verimi, tohum verimi, kuru ot verimi, bitki başına kuru ot verimi, biyolojik verim, bakla uzunluğu, metrekaredeki bakla sayısı.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Ph.D. Thesis THE EFFECTS OF DIFFERENT SOWING DISTANCE AND SOWING TIME ON THE YIELD AND YIELD COMPONENTS OF HUNGARIAN VETCH ( Vicia pannonica Crantz. ) Cahit BALABANLI Ankara university Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Hayrettin EKİZ 1992, Page : 70 Jury : Assoc. Prof. Dr. Hayrettin EKİZ Prof.Dr. Ahmet ERAÇ Prof.Dr. Ferit OKUYUCU This experiment was carried out at Haymana, Kenan Evren Research and Application Farm of Agricultural Faculty, Ankara University. In this research, Hungarian vetch (Vicia pannonica Crantz.) was used in winter,.freezing and spring planting time; 17.5, 35.0 and 52.5 cm row distances and 1, 2, 3 and 4 cm within the row were planted and hay yield, grain yield, some of yield components and relation of these components were measured. The experiment was carried out in randomized plots design with three replications. The highest hay yield per unit area were found at winter planting from 17.5 xl cm plots (348.0 kg/da). The lowest hay yield per unit area were found in spring planting from 52.5x4 cm plots (14.0 kg/da). Average hay yield for three planting times were found 128.6 kg/da (winter), 78.7 kg/da (freezing) and 47.0 kg/da (spring).IV The highest grain yield per unit area was found from 17.5x1 cm plots in winter planting (154.0 kg/da). The lowest grain yield per unit area was found from 52.5x4 cm plots in spring planting (10.7 kg/da). Average grain yield for three planting times were found 64.2 kg/da (winter), 38.2 kg/da (freezing) and 28.9 kg/da (spring). The highest correlations were found between hay yield, biological yield (r=0.970) and per unit area pod number (r=0.950). This relations were highly significant. The higher correlations were calculated between grain yield, per unit area pod number (r=0.944) and biological yield (r=0.967). Also these correlations were highly significant. The hay yield were considered as dependent variable and the other characters were independent. The highest direct effect on dependent variable was biological yield in path analysis (0.6531). Also the grain yield per unit area was considered dependent variable and the other characters were independent. The highest direct effect on dependent variable was biological yield in path analysis (0.6889). KEY WORDS : Hungarian vetch (Vicia pannonica Crantz.), planting time, plant density, path and correlation coefficient, pod number per unit area, plant length, grain yield per plant, grain yield, dry matter, dry matter per plant, pod length, biological yield.