Sulu şartlarda macar fiğinin (Vicia pannonica crantz.), arpa (Hordeum vulgare L.) ve tritikale(Triticosecale witt.) ile karışımlarının farklı ekim zamanları ve sıklıklarında hasıl ot verimi ve bazı tarımsal özeliklere etkisi
The effects of different sowing times and densities on forage yield and some agronomical caracters of barley (Hordeum vulgare L.) and triticale (Triticosecale Witt.) cultivars mixtures with Hungarian vetch (Vicia pannonica Crantz.) on irrigated conditions
  1. Tez No: 245769
  2. Yazar: AHMET GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT MÜLAYİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma, Macar fiğinin (% 70), arpa (% 30) ve tritikale (% 30) ile karışımlarında farklı ekim zamanları ve sıklıklarının yeşil ot verimi ve bazı verim öğeleri üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amacıyla, 2006-2007 ve 2007-2008 ekim yıllarında Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü sulu koşullarında yürütülmüştür. Çalışmada, Tarm Beyazı-98 Macar fiği çeşidi ile Beyşehir-98 arpa çeşiti ve Melez-2001 tritikale çeşiti kullanılarak Macar fiği (% 70)+arpa (% 30), Macar fiği (% 70)+tritikale (% 30) karışımları oluşturulmuştur. Karışımların ekimi, 4 farklı ekim zamanında (01 Eylül, 20 Eylül, 10 Ekim ve 30 Ekim) ve 4 değişik ekim sıklığında (200, 300, 400 ve 500 adet/m2) gerçekleştirilmiştir.Araştırmada karışım, ekim zamanı ve sıklıklarının yeşil ot verimi ve bazı verim özelliklerine etkisi incelenmiştir. Araştırma sonucunda, iki yıllık ortalamalara göre ekim zamanı, karışım ve ekim sıklığı faktörlerinde en yüksek; yeşil ot verimi 10 Ekim (4507.5 kg/da) tarihinden, Macar fiği+tritikale karışımından (4716.5 kg/da) ve 500 adet/m2 (4349.9 kg/da) ekim sıklığından, yaş otta Macar fiği oranı 30 Ekim (% 28.2) tarihinden, Macar fiği+tritikale karışımından (% 29.0) ve 300 adet/m2 (% 23.6) ekim sıklığından, kuru otta Macar fiği oranı 30 Ekim (% 28.6) tarihinden, Macar fiği+tritikale karışımından (% 31.6) ve 200 adet/m2 (% 25.1) ekim sıklığından, kuru madde verimi 10 Ekim (1258.6 kg/da) tarihinden, Macar fiği+tritikale karışımından (1184.0 kg/da) ve 300 adet/m2 (1141.3 kg/da) ekim sıklığından, ham protein oranı 30 Ekim (% 13.9) tarihinden, Macar fiği+tritikale karışımından (% 13.8), 200 ve 400 adet/m2 (% 13.3) ekim sıklığından, ham protein verimi 10 Ekim (156.3 kg/da) tarihinden, Macar fiği+tritikale karışımından (160.9 kg/da) ve 300 adet/m2 (144.4 kg/da) ekim sıklığından elde edilmiştir.İki yıl süreyle yürütülen bu çalışmada, ele alınan özellikler arasında farklılıklar istatistiki olarak önemli bulunmuştur. Ele alınan özellikler bakımından elde edilen sonuçlara göre; Orta Anadolu sulu şartlarında ot amaçlı karışım yetiştirmek isteyen üreticilere, karışım olarak Macar fiği (% 70)+tritikale (% 30) karışımı, ekim zamanı olarak 10 Ekim, ekim sıklığı olarak 300 ve 400 adet/m2 önerilebilir.ANAHTAR KELİMELER: Macar fiği, tritikale, arpa, karışım, ekim zamanı, ekim sıklığı, yeşil ot verimi , verim öğeleri
Özet (Çeviri)
This research carried out in order to determine effect of mixtures of Hungarian vetch (70 %), barley (30 %) and triticale (30 %) in the different planting time and planting density on green forage and some yield parameters on 2006-2007 and 2007-2008 seasons, in the (BDIARI) Konya Bahri Dagdas International Agricultural Research Institute?s irrigation condition. In the work, Hungarian vetch 70 %+barley 30 % and Hungarian vetch 70 %+triticale 30 % mixtures were made using the Hungarian vetch variety Tarm Beyazi 98, barley variety Beysehir-98 and triticale variety Melez-2001. These mixtures were planted four different times (1 September, 20 September, 10 October and 30 October) and four different planting densities (200, 300, 400 and 500 seed/m2).In the research; effect of mixtures, planting times and densities were studied on green forage and some yield parameters. Finally, according to two years averages, for planting time, mixture and planting density the highest results were taken for green forage yield from 10 October planting time (4507.5 kg/da), Hungarian vetch+triticale mixture (4716.5 kg/da) and 500 seed/m2 planting density (4349.9 kg/da); for ratio of Hungarian vetch in the green forage from 30 October planting time (28.2 %), Hungarian vetch+triticale mixture (29 %) and 300 seed/m2 planting density (23.6 %); for ratio of Hungarian vetch in the dry forage from 30 October planting time (28.6 %), Hungarian vetch+triticale mixture (31.6 %) ve 200 seed/m2 planting density (25.1 %); for dry matter yield from 10 October planting time (1258.6 kg/da), Hungarian vetch+triticale mixture (1184.0 kg/da) and 300 seed/m2 planting density (1141.3 kg/da); for ratio of crude protein from 30 October planting time (13.9 %), Hungarian vetch+triticale mixture (13.8 %) and 200 and 400 seed/m2 planting density (13.3 %); for yield of crude protein from 10 October planting time (156.3 kg/da), Hungarian vetch+triticale mixture (160.9 kg/da) and 300 seed/m2 planting density (144.4 kg/da).In the research which was carried our two years, the difference between parameters which considered were found important, years were determined separately and together. According to results which were taken from considered parameters; it can be suggested that the farmers or producers can use Hungarian vetch (70 %)+triticale (30 %) mixture, third planting times (10 October) and second or third planting density (300 and 400 seed/m2), if they want to make a forage production in the Central Anatolian Plateau conditions.KEY WORDS: Hungarian vetch, triticale, barley, mixture, planting time, planting density, green forage yield, yield parameters