Azerbaycan petrolünün ülke ekonomisine etkileri
Influences of Azerbaijan oil to the world economy
  1. Tez No: 227115
  2. Yazar: JEYHUN MANAFOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KÜÇÜKAHMETOGLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Araştırma konusu olarak Azerbaycan Petrolü'nün ülke ekonomisine etkisinin seçilmişolması, Azerbaycan'ın ve genelde Hazar Havzası'nın coğrafi alan olarak çok önemli birjeopolitik öneme sahip olmasıdır. Ayrıca önümüzdeki 20?30 yıl içerisinde petrolün dünyaenerji dengesindeki en büyük paya sahip olma özelliğini koruyacak olmasıdır. Önemli talepmerkezlerinin, ithal petrole bağımlılık oranlarında belirgin bir artışın gözlenecek olması ve bubeklentilerin ışığında Azerbaycan petrolünün önem kazanacak olmasıdır.Bu anlamda hazırlayacağımız tezin Türkiye'de gerekli olduğu zaman AzerbaycanPetrol Sanayisi konusunda bilgi edinmek bakımından hitap edilecek bir kaynak olması tezintemel amacı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this researc the topic `The effects of Azerbaijan Oil to the state economi? has beenchoosen because, the Azerbaijan it self and Caspian region has very important geopoliticallocation. In addition next 20-30 years oil will take balancing place in world economy,imported oil ratio will be increased in economies and Azerbaijan oil will be important in thiscontions for the world.The aim of this thesis, is give knowlegde about Azerbaijan oil and to become a sourceabout it in Turkey.