Müfessir İsmail El-Hiri Ve El-Kifaye Fi't-Tefsir adlı eseri
Müfessir İsmail El-Hiri and his book name El-Kifaye Fi't-Tafsir
  1. Tez No: 227122
  2. Yazar: HÜSEYİN ESNEMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALTUNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Din, Tarih, Biography, Religion, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
?Müfessir İsmail el-Hiri ve El-Kifaye Fi't-Tefsir Adle Eseri? isimli bu çalışmada İsmail el-Hiri'nin hayatı, eserleri, tefsiri ayrıntılı olarak incelendi.Çalışma esnasında, Kur'ân-ı Kerîm, tefsîr, hadîs, lügat, tarih, biyografi kaynakları ve ansiklopedilerden yararlanıldı.Çalışmamız bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır.Giriş kısmında araştırmanın önemi, metodu ve İsmail el-Hiri'nin yetiştiği çevre hakkında bilgi verildi.Birinci bölümde İsmail el-Hiri'nin hayatı, eserleri ve ilmî şahsiyeti incelendi.İkinci bölümde ise El-Kifaye Fi't-Tefsir çeşitli açılardan incelendi.Sonuç kısmında da çalışmadan elde edilen sonuçlar anlatıldı.
Özet (Çeviri)
In My study whose name is ?Müfessir İsmail el-Hiri ve El-Kifaye Fi?t-Tefsir? was studied İsmail el-Hiri?s life, books and tafsir?s detaily.During my studying benefited from Al-Qur'an, Tafsir, Hadith, Dictionary, History, Biography, and Encyclopedias.My study consisted of two parts and an introduction.It was given the information about the importance of the study and using method in the introduction. It was given information the place where İsmail el-Hiri brought up.In the first part İsmail el-Hiri?s life and his book and scientific personality was investigated.In the second part El-Kifaye Fi?t-Tefsir was investigated different ways.In consequence, the result of this study was told.