Türkiye'de kapitalizmin dönüşüm sürecinde düşünce fabrikaları
Think tanks during the transformation period of capitalism in Turkey
  1. Tez No: 227157
  2. Yazar: FATMA ÖZLEM TEZCEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT ERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
1980'lerden beri Türkiye'de kapitalizm hızlı bir dönüşüm süreciiçindedir. Bu dönüşüm süreci içinde, sermaye grupları arasında küresel ölçektemuazzam bir rekabet yaşanmaktadır. Bu rekabet koşulları sermaye grupları için küreselrisk ve belirsizliklere neden olmaktadır. Sermaye grupları bu risk ve belirsizliklerdenkorunmak ve rekabet avantajı sağlamak için, toplumsal gerçekliğe müdahale etme ve bugerçekliği değiştirme araçları geliştirmişlerdir. Bu araçlardan biri de bilgidir. Güncelolarak bilgi düşünce fabrikaları tarafından üretilmekte ve projelendirilmektedir.Türkiye'de bazı düşünce fabrikaları doğrudan belirli sermaye grupları tarafındankurulmaktadır. Bazı düşünce fabrikaları ise çeşitli sermaye grupları tarafından finansalolarak desteklenmektedir. Üniversiteler de birer düşünce fabrikası haline gelmektedir.Bazıları ise araştırma şirketleri şeklindeki kapitalist işletmeler olarak kurulmaktadırlar.Tüm bu farklı türdeki düşünce fabrikaları bilginin alınıp-satıldığı yeni bir piyasayıoluşturmaktadır. Bu piyasada satıcılar düşünce fabrikaları iken alıcılar çeşitli sermayegruplarıdır. Bu çalışmaya göre düşünce fabrikaları, sermaye gruplarının uzun erimli varoluş ihtiyaçları doğrultusunda, bilgiye dayalı kısa erimli projeler üretmektedir. Bunedenle düşünce fabrikaları, sermaye grupları lehine ve bilgiyi kullanarak toplumsalgerçekliğe müdahale etmekte ve bu gerçekliği değiştirmektedir.
Özet (Çeviri)
Since 1980s, capitalism has undergone a great transformation in Turkey.During this transformation period, there has been an enormous competition amongvarious capital groups within global scale. These global competitive conditions createmany risks and uncertainties for capital groups. In order to avoid from global risks anduncertainties and take advantage of competing, many capital groups have utilized someapparatus for intervening and changing the social reality. One of these apparatus isknowledge. Recently, knowledge has been producing and projecting by think tanks. InTurkey, some think tanks have established by certain capital groups directly. Othershave sponsored by various capital groups. Universities also have become think tanks.And some others have established as private research and consultant companies. Allthese type of think tanks constitute a new market place for exchanging knowledge. Inthis knowledge market, sellers are the think tanks and the costumers are various capitalgroups. According to this study, think tanks have produced strategic short-term projectsare based on knowledge, in accordance with the long term survival needs of capitalgroups. Therefore, in a favor of capital groups, think tanks have aimed at interveningand changing social reality by utilizing knowledge.