Stratejik bütçeleme sistemi ve otomotiv distribütörlerine yönelik araştırma
Strategic budgeting systems on automotive industries distributors
- Tez No: 227158
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİR ŞAKRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Son yıllarda yaşanan ekonomik ve teknolojik gelişmeler, işletme yönetimi ile birlikte, muhasebe ve bütçeleme sistemlerinde de büyük bir değişime öncülük etmektedir. Geleneksel bütçeleme sistemleri, yaşanan ekonomik ve teknolojik gelişime uyum sağlama konusunda yetersiz kalmakta ve yeniden yapılandırılması gerektiği görüşü savunulmaktadır. Bu yeniden yapılandırmanın sonucu stratejik bütçeleme kavramı gündeme gelmektedir. Stratejik bütçeleme yaklaşımı işletmelere birçok üstünlük sağlamaktadır. Bu üstünlükler; etkinlik ve verimlilik artışı, faaliyetlerde düzelme ve gelişme ile sağlanan maliyet tasarrufu, satış miktarlarında ve buna paralel olarak karlılık ve pazar paylarında artış olarak sıralanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The recent economical and technological developments are leveraging a paradigm shift in accounting and budgeting systems with business management systems. Today, it has been understood that the traditional budgeting systems are insufficient in keeping up with the developments in economical and technological environment, and a drastic restructuring is needed. This restructuring process involves strategic budgeting. Strategic budgeting approach provides a number of advantages for businesses such as increases in efficiency and effectiveness, cost savings due to recovery of operational activities and increases in profitability and market shares as a result of the increase in total sales.