Cennetle müjdelenen sahâbîlerle ilgili rivâyetlerin değerlendirilmesi
- Tez No: 227198
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bir giriş ve üç bölümden oluşan tezimizde, Aşere-i mübeşşere diye meşhur olmuş sahâbîleri topluca cennetle müjdeleyen rivâyetlerin sıhhat değerlendirmesi yapılmış, kaynaklardaki rivâyetlerin bütününden ortak bir hükme varılmaya çalışılmıştır. Girişte araştırmanın konusu, amacı, önemi ve metodu üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde sahâbe ve Aşere-i mübeşşere kavramları izah edilmiş, Aşere-i mübeşşere kavramının hangi dönemde ortaya çıktığı, kaynaklarda ne şekilde yer aldığı ve İslam kültüründeki yerinin ne olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde rivâyetlere ve geçtiği kaynaklara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise isnâd ve metin tenkidi yapılmış, isnâd ve metin yönünden sıhhat durumu anlaşılmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak hadisin her iki açıdan da sahih olduğu, Hz. Peygamber'in söz konusu sahâbîleri cennetle müjdelemesinin Kur'ân ve sünnet bütünlüğü içerisinde mümkün olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, which is composed of an introduction and three parts, the reliability and the trustworthiness of the reports of ten noble men who are announced for the paradise (aşere-i mübeşşere) have been studied and evaluated. Reports from all of the sources have been analyzed and investigated and it has been tried to be reached to a common judgment and idea. The context, aim, method and the importance of the thesis are given in the introduction part. The concepts of ?Sahâbe? and ?Aşere-i mubeşşere? are explained and besides which period these terms came into being, how they take place in the sources and their role in the Islamic culture have been studied and tried to be explained in the introduction part. The reports and their sources are given in the second part. In the third part text assessments and proof reading have been done and it is evaluated in terms of assessment of reliability and text criticism.As a result, the accuracy of the reported hadith from the prophet in both ways is proved to be as true and it is understood that the announcement of those ten noble men who are announced for the paradise by prophet Muhammed is possible in the frame of Quran and Sunnah.