Türkiye'de medya ve sanat ilişkisi plastik sanatlar üzerine bir inceleme
The relation between media and art in Turkey A study of visual arts
  1. Tez No: 227203
  2. Yazar: JÜLİDE KARAHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Halkla İlişkiler, Sanat Tarihi, Journalism, Public Relations, Art History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Plastik sanatlar; daha fazla izleyiciye ulaşmak, anlaşılmak, kabul görmek ve meşruiyet kazanmak için medyaya ihtiyaç duyar. Sanatı kitlelere ulaştırma işlevini yerine getiren medyanın tercihleri, bu nedenle epey önemlidir. Medyanın haber kabulleri üzerinde ise çoğunlukla basın bülteni ve tanıtım etkinliklerinin etkili olduğu görülür. Bültenler yoluyla medya mensubuna ulaşan sanat haberleri arasında, bülteni iyi olan sergi bir adım öne çıkarken pek çok nitelikli çalışma yeterince tanıtılmadığı için görmezden gelinebilir. 2006'nın son aylarında gerçekleşen `Hacet' isimli olmayan sergi; medya kabullerinin eserlerin varlığına ihtiyaç duyulmadan gerçekleşebildiğini kanıtlamıştır. Medya ve sanat ilişkisi, büyük ölçüde tanıtım ve halkla ilişkiler etkinliklerinin etrafında şekillenmektedir. Bu durumda, ilişkinin en önemli aktörleri sponsor şirketler olarak karşımıza çıkar.
Özet (Çeviri)
Visual arts need media in order to be understood, accepted, legitimized and to reach more audiences. The preferences of media whose function is to convey art to the masses are so important in that manner. In media?s news acceptances, press releases and publicity activities seems to be the most effective ones. Among the art news that comes to the media employee through bulletins, while an exhibition that has a good bulletin comes to the fore, a lot of qualified work can be ignored because of the lack of publicity. The `Hacet?-named non-existing exhibition that has been implemented in the last months of 2006, has proved that news acceptances can be actualized without the existence of the art performances. The relation between media and art is mostly being shaped around publicity and public relations. In this case, sponsor companies are being the most important actors of this relation.