Toplumsal mücadeleler içerisindeki rolleri bakımından sendikalar ve sivil toplum örgütleri
Roles of trade unions and non governmental organizations in social struggles
  1. Tez No: 227231
  2. Yazar: DOĞA ÇAMUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR MÜFTÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
1970'li yıllarda ortaya çıkan kriz sonucunda, neoliberal politikalar ve küreselleşme söylemi ile sermayenin etkinlik alanı genişletilmeye çalışılmıştır. Sermayenin etkinlik alanı genişletilirken, bunun bir sonucu olarak da bir taraftan sendikalar güç kaybetmeye başlamış, diğer taraftan da özellikle 1990'lı yıllardan itibaren ?sivil toplum? söylemi yükselişe geçmiş, dolayısıyla da Sivil Toplum Örgütleri (STÖ) ön plana çıkmaya başlamıştır. Bu nedenle öncelikli olarak sendikal hareketin doğuşu ve tarihsel gelişimi ele alınmış, ardından da ?sivil toplum? kavramının doğuşu ve geçirdiği değişiklikler aktarılmaya çalışılmıştır. Sendikal hareketlerin güç kaybetme nedenleri ve STÖ'lerin nasıl yükselen değer haline geldiği bu çalışmanın temel eksenini oluşturmaktadır.Sonuç olarak, uygulanan neoliberal politikalar ile sınıf olgusu gün geçtikçe geçersiz kılınmaya çalışılmakta ve sınıf mücadelesinin temel araçları olan sendikaların yerine sivil toplum örgütleri konularak -ya da sendikaların giderek sivil toplum örgütleri haline getirilmesi ile- sınıftan kopuşun giderek pekiştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
After economic crisis of 1970s, capitalisms influence zone expanded through neoliberal policies and globalisation discourse. While influence zone of capitalism expanded, trade unions were losing their power and ?civil society? discourse was gaining power which inevitably caused ?Non-Governmental Organisations? to gain power as well. Because of this, at thesis, birth of Trade Unions and their historical importance taken into account at first. Then birth of ?Civil Society? and transformations of this discourse? meaning focussed on. Main theme of this piece of work is, causes of loss of power at Trade Union perspective and NGO?s visible popularity.As a conclusion it is seen that, with neoliberal policies and actions, facts based on class perspective tried to be covered and by powering Non-governmental Organizations instead of Trade Unions ? which are main tools of class struggle ? or by converting Trade Unions to NGO?s; emancipation from class idea realized.