Demir Çağında Kilikia Bölgesinde Grek kolonizasyonu
Greek colonisation in the İron Age in Cilicia
- Tez No: 227258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Demir Çağı başında Akdeniz dünyası sosyal, siyasal ve ekonomik anlamda değişerek farklı bir yapı kazanmıştır. M.Ö. 1200'den itibaren başlayan Ege Göçleri ile birlikte Hellas'tan gelen göçmenler Ege'yi geçerek Küçük Asya kıyılarına gelmişler ve özellikle liman olanağına sahip, kolay savunulabilir yerlerde yeni yerleşimler kurmuşlardır. Kendilerini güvence altına alabilecek gözle görünür bir yasalar dizisi ile bir yönetim sistemi yaratmak zorunda kalmışlardır ve bu sayede Yunan kent devletleri ortaya çıkmıştır. Polis kurumunun yaratılması ardından yerleşik düzen bir süre devam etmiş olsa da artan nüfus, kıtlık, kuraklık ve hammadde ihtiyacı gibi çeşitli nedenler dolayısıyla Grekler koloniler kurmuşlardır. M.Ö. 8. yüzyılda başladığı kabul edilen koloni hareketleri, M.Ö.6. yüzyılın ortalarına dek devam etmiştir. Zaman içinde Güney İtalya, Sicilya, Kuzey Ege ve Karadeniz ile Batı Anadolu koloni kentleri ile dolmuştur. Bu zaman dilimi içinde Grekler'in Kilikia'da da bazı koloni kentleri kurmuş oldukları yazılı kaynaklar yolu ile anlaşılmaktadır.Bu çalışmada öncelikle II. bin yıl sonunda Akdeniz dünyasının siyasi ve sosyo-ekonomik yapısına ardından Grek kolonizasyonunun nedenleri ile sonuçlarına ve kolonilerin yapısına değinilmiştir. Çalışmanın ana konusunu oluşturan Kilikia bölgesi önce Demir Çağı içindeki durumuyla kısaca incelenmiş ve Kolonizasyon Çağı içinde yazılı kaynaklarda rivayet edilen Kilikia'da Grekler tarafından kurulmuş koloni kentlerinde yapılan arkeolojik araştırmalara değinilmiştir. Çoğu kentte devam eden kazılarda şimdiye kadar ulaşılabilen veriler değerlendirilerek bir sonuca varılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
At the beginning of the Iron Age, Mediterrannean World has changed in meaning with social, political and economic and gained a new and different structure. Dating from 1200 B.C. during the Big Aegean Migration, peoples,who came from Hellas, pass the Aegean and come to West Anatolian coast. They built new settlement, where has good possibility about seaports and area which is defended easily. They had to create a series of managerial system which is concrete and keeps them safe so Greek Polis appears. Even this system goes for a while, they need to build colonies because of the raising population, famine, drought and demand of raw metarial. Colonial movements started at the 8. century B.C. and ended at the middle of the 6. century B.C. South Italia, North of Aegean, Blacksea and West Anatolia coasts fulled up with Greek colonies in times. And in this period; it?s understood by the ancient written sources, Greeks framed up colony cities in Cilicia, too.In this thesis, it?s firstly mentioned at the end of the Bronze Age?s Mediterranean World?s political,social and economic constitution and after that reasons and results of Greek Colonisation and the character of colonies. Besides the analysis of Clicia, as a main subject, Cilician region?s circumstance during the Iron Age and archaeological investigations in colony cities which isaccording to the written source was built by the Greeks in the Colonisation period. Most of cities are continued excavation campaign and in this thesis, it is tried to reach a conclusion with data, come from these excavations and investigation up to now.