Montaj süreçlerinde yalın üretim verileri analizi
Analysis of lean production data in assembly processes
- Tez No: 227263
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Econometrics, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzün küresel pazar ortamında firmaların yerlerini koruyabilmek, ayakta durabilmek, büyümeyi ve gelişmeyi sağlamak için verimliliklerini arttırmaları gerekmektedir. Verimlilik artışını sağlamak için israfı önlemek ve kıt olan kaynakları verimli kullanmak zorundadırlar. Bu verimlilik artışı ve tasarrufu sağlamanın en hızlı sonuç verecek yolu ise üretim/imalat süreçlerinin yönetiminde ve kontrolünde radikal bir değişiklik yaratabilecek olan yalın düşünce ve yalın üretimdir. Yalın üretim, müşterilere istediklerini zamanında, en düşük fiyatla ve en yüksek kaliteyle sağlamaya odaklanarak bu değişikliği gerçekleştirir. Yalın üretim, minimum kayıp ve maksimum esneklik ile üretim yapan süreçler tasarlanmasına yardım eder.Elektronik endüstrisi ülkemizin en hızlı gelişen ve kar marjı en yüksek olan endüstrilerinden biridir. Elektronik endüstrisinde ürünlerin ortalama pazar ömrü gün geçtikçe kısalmaktadır ve yakın rekabet firmaları çok hızlı bir şekilde tasarım, üretim ve pazarlama yapmaya zorlamaktadır. Bu durumda gerçek üretim ortamı, çok zorlayıcı amaçlara sahiptir. Aynı makine aynı ürünün birbirinden çok az farklı varyasyonlarını veya farklı ürün tipleri üretmek için kullanıldığı için maliyet açısından etkinlik ve yüksek doğruluğun (kalitenin) yanı sıra esneklik de anahtar bir faktördür.Montaj üretimi pek çok ürün için kullanılmasına karşılık, elektronik ürün montajında ürünün karmaşıklığına göre monte edilen parça sayısı milyonlarca olabilmektedir. Bu nedenle elektronik ürünlerin montajı, diğer montaj ürünlerinden daha karmaşık ve problemlidir. Bu çalışmada özellikle elektronik montaj sektöründe yalınlaşma ve montaj için tasarım, başarılı bir örnek uygulama ile birlikte detaylı bir şekilde açıklanmaktadır Elektronik endüstrisinde montaj için tasarım ile ilgili bir ilk olacak bu çalışma aynı zamanda bir işletmede hem süreç, hem ürün hem de prosedürler üzerinde yalınlaşma sağlanması dolayısıyla da kapsamlı bir uygulama içermektedir.
Özet (Çeviri)
In today?s global environment, companies should improve their efficiency in order to maintain their positions in the market and assure their growth and progress. They have to use their sources efficiently and avoid waste to assure the efficiency increase. One way of providing this increase is Lean Production, which creates a radical change in both the management and production of the company. Lean production focuses on providing the most cost-effective and high-quality products on customers? demand. It also helps the design of processes by minimum waste and maximum flexibility.Electronic industry is one of the most rapidly growing industries in Turkey and has a high profit margin above the mean. The average product lifespan has shortened radically, and close competition forces companies to design, manufacture and market the products on a tight schedule. The actual production is subject to very ambitious goals. In addition to cost-efficiency and high-precision, ? exibility is a key factor, since the same machinery is used to manufacture slightly differing variants of the same product as well as a range of different product types.Although many products are manufactured by assembly production, there may be millions of parts in electronics assembly. This makes electronics assembly more complex and sophisticated. This study explains lean production in electronics industry with a successful case study and is a pioneer in design-for-assembly applications with a whole approach containing the lean design of processes, products and procedures.