Analitik hiyerarşi süreci ile kredi kartı taleplerinin değerlendirilmesi
Evaluation of credit card demands with analytic hierarchy process
- Tez No: 227264
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKİN BARAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Çalışmada kredi kartı talebinde bulunan altı kişinin başvurularını değerlendirmiştir. Başvurularını değerlendirmesinde kullanılan modelin kurulmasında Analitik Hiyerarşi Süreci yöntemi kullanılmıştır. Analitik Hiyerarşi Süreci birbirinden bağımsız unsurları hiyerarşik bir yapıda ele alarak ikili karşılaştırmalar yoluyla unsurların göreli ağırlıklarını hesaplayan ve elde edilen ağırlıkları tek bir toplam puana dönüştüren birçok kriterli karar verme yöntemidir.Analitik Hiyerarşi Süreci'nin uygulanmasında kredi kartı taleplerinin değerlendirilmesini etkileyen ana kriter ve alt kriter hiyerarşik bir yapıda sınıflandırılmış ve ardından toplam puanı hesaplanmıştır. AHP yöntemi sayesinde nitel ve nicel unsurların bir arada değerlendirmesini yaparak daha kapsamlı tahminlerde bulunmuştur.Kurulan modelle yapılan değerlendirmelerin sonucunda her bir başvuran için kredi kartı puanı elde edilmiştir. Elde edilen kredi kartı puanı başvuranların örnek alınan bir bankanın kabul edilebilir minimum kredi kartı puanı ile kıyaslayıp kredi kartı başvurularına olumlu veya olumsuz cevap verilmiştir.Bu çalışmada AHP yöntemi, kişisel fikirlere açık, değişen ekonomik unsurlara esnek, kolay kullanımı ve kısa bir zaman zarfında sonuç alınabildiği için tercih edilmiştir. Aynı şekilde bu çalışmada bankaların yoğun kredi kartı başvurularıyla ilgili olan değerlendirmeleri, AHP yöntemi kullanarak kısa bir zamanda doğru şekilde çözüm getirebileceğini göstermeyi amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study has been dealt with request assessment of six credit card applications. The model which has been used for request assessment has been supported by Analytic Hierarchy Process. The Analytic Hierarchy Process (AHP) is one of the multi criteria decision making method that constructs a multi-level decision hierarchy and obtains relative weights of components of hierarchy by making pairwise comparisons and gets an overall score by combining these weight.The main criterions and sub criterions which influence over the assessment of requests are classifying by a hierarchy framework. Afterward total score is been calculated as applying Analytic Hierarchy Process. Thanks to Analytic Hierarchy Process, analyzing at the same time of quantitative and qualitative factors lead to a more comprehensive estimate. At the end of the assessment supported by AHP model a final score has been attained for each applicant. The final score is compared with a minimum accepting credit card score from a bank sample and after that a positive or a negative result is given to applicant.In this thesis has been used Analytic Hierarchy Process because it is open to individual thoughts, it is flexible to the change of the economics factors, it is easy to use and because it gives results in short period of time. At the same time the aim of this thesis is to depict a short and right solution by using Analytic Hierarchy Process instead of the accumulative and dense work that is need for the evaluation of credit card applicants.