Altı ile onbir yaşları arasında anksiyete bozukluğu olan çocuklarla dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocukların WISC-R performans testlerinin karşılaştırılması
The comprasion of children with attention deficit, hiperactivity disorder and those who are anxiety disorder at the ages of 6 to 11 by WISC-R performance test
- Tez No: 227353
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜCELLA ULUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji, İnsan Bilimleri ve Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma; yoğun anksiyeteye bağlı olarak ortaya çıkan dikkat dağınıklığını WISC-R performans alt testlerinden alınan puanlarla ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma örneklemini, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Ruh Sağlığı Polikliniğine Temmuz-2005 ve Şubat 2006 tarihleri arasında başvuran DEHB ve Anksiyete Bozukluğu tanısını ilk defa alan 6-11 yaşları arasında zihinsel özrü olmayan ve Çocuk Hastalıkları muayenesi normal olan 60 (30 kız, 30 erkek) çocuk oluşturmuştur. Araştırmaya alınan deneklere uygulanan WISC-R testinde genel zeka ortalamaları 90-100 (normal zeka) puanları arasındadır. Çocuklara uygulama öncesi ilaç tedavisi uygulanmamıştır. Araştırmada deneklere Wechsler Çocuklar İçin Zeka Ölçeği Geliştirilmiş Formu (Wechsler Intelligence Scale for Children Revised: WISC-R) bireysel olarak uygulanmış ve her uygulama yaklaşık olarak 1 saat 15 dakika sürmüştür. Uygulanan WISC-R'ın performans alt test ortalamaları istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Tamamlayıcı istatistiksel yöntemlerinin (ortalama, standart sapma) yanı sıra, niceliksel verilerden ikili grupların karşılaştırılmasında Student T-test yöntemi, üçlü verilerin karşılaştırılmasında ise tek yönlü varyans analizi ANOVA kullanılmıştır. Niteliksel değişkenler ise Ki kare testi ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlar tablolar halinde gösterilmiştir. Anksiyete bozukluğu ve DEHB olan çocukların WISC-R performans alt testlerinden aldıkları puanlar karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı farklılık çıkmamıştır. Anksiyete bozukluğu, DEHB ve kontrol grupları arasında parça birleştirme, şifre alt test ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Anksiyete bozukluğu ve kontrol grubundaki çocukların WISC-R performans alt testlerinden parça birleştirme testi ortalamaları ile DEHB ve kontrol grubundaki çocukların şifre testi ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmıştır. Erkek çocuklarından ise anksiyete bozukluğu, DEHB ve kontrol grupları arasında şifre performans alt testinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık vardır. Sonuç olarak bu çalışma ile , anksiyete bozukluğu belirtileri ile Çocuk Ruh Sağlığı Kliniklerine başvururan çocukların değerlendirilmesi aşamasında kullanılan WISC-R'ın performans alt testlerinin, DEHB bozukluğu olan çocuklarınkine benzer özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir. Elde edilen bulgular tartışılmış ve bu doğrultuda anksiyete bozukluğunun tanısal değerlendirilmesinde dikkat dağınıklığı belirtilerininde ele alınılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This survey aims to expose the attention disorder due to intensive anxiety with the scales from Wechsler Intelligence Scale for Children Revised: WISC-R performance sub-tests. The samples of this survey consist of 60 children (30 male- 30 female) of 6 to 11 years, who were defined to have Attention Deficit, Hiperactivity Disorder (ADHD) and Anxiety Disorder for the first visit to an outpatient treatment centre between July 2005 and February 2006 at Child Mental Health and Disease of Departmant of Medicine Faculty in Kocaeli University and who were examined at Child Disease Department and were not mentally defect. The medium average intelligence qualities of those were taken in this survey are between 90-100 score and not given medical treatment. In this survey, WISC-R tests items application individualy and each test took almost one hour and 15 minutes. The WISC-R performance sub-test medium average are analysed statistically of the complementary statistic methods (mean, standart deviation), Student- T Test method was used for comporison of double groups quantity data and ANOVA; the one-way variance analysis method, was used to compare the trible data. The qualitative variables were compored by Chi-Square test. The results were shown as tables. When the scores of WISC-R performance sub-tests of children with anxiety disorder and ADHD were compared, there wasn?t a meaningful difference statistically. There was a meaningful difference between anxiety disorder, ADHD and the control groups on object assembly and coding sub tests medium average. There is a meaningful difference between ADHD and control groups coding sub test with anxiety and control groups at WISC-R performance sub tests medium average. On male children, there is a meaningful difference on coding sub test between control group, anxiety disorder and ADHD. As a result, this survey show that the WISC-R performance sub tests used on the stage of evaluating the children who come to Children Mental Health Department with symptom of anxiety disoders had similar characteristics with the children suffering from ADHD. The findings were discussed and on this direction, it is recommended that symptoms of attention disorders should be recognised for the diagnotic evaluation of anxiety disorder.