Turizmde tüketicilerin karar verme süreci: Türkiye'yi ziyaret eden aile grupları üzerine bir araştırma
Consumer decision-making process in tourism: A research on family groups who visit Turkey
- Tez No: 227390
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN KOZAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, hem genel çerçeveleriyle tüketici davranışları konusunu ele almak hem de tatil amaçlı seyahat eden aile gruplarının gerek bölge, gerekse konaklama yeri seçimi ve bunlara paralel olarak yapılacak aktivitelere katılımı ile birlikte tatile ayrılan zaman ve bütçe gibi konularda, hangi aile bireyinin karar vermede ne derece etkili olduğunu ve gelecekteki eğilimlerinde şimdiki kararlarının ne kadar etkili olduğunu belirlemeye çalışmaktır. Bu kapsamda Türkiye'ye giriş yapan aileler örnek kitle olarak ele alınmış olup, araştırmanın sonuca ulaşabilmesi için bir anket çalışması yapılmıştır. Sonuç olarak, aile kararlarında genel olarak ebeveynlerin etkinliği ve çocukların artan etkisi görülmekte ve gelecekteki eğilimlerde çocukların etkileri ortaya çıkmaktadır. Katılımcıların yaklaşık % 88'lik kısmının Türkiye'ye aile olarak en az ikinci gelişleri ve yaklaşık % 80'lik kısmının da Türkiye'ye bireysel en az ikinci gelişleri olduğu görülmektedir. Yapılan analizlerde, aile kararlarında ebeveynlerin etkileri görülmekle birlikte çocukların da etkileri ortaya çıkmaktadır ve ayrıca erkek eşlerin özellikle finansal konularda ve çocukların yerel turlarda daha etkin olduğu sonucu görülmektedir. Soru formunda var olan değişkenlerin, toplam varyansın % 65'ini açıkladığı sonucu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to deal with the consumer behaviour within a general frame as well as trying to determine what kind of decision-making process occurs among the family members on any issues such as time and budget spent for a vacation by family groups with regard to the selection of destination and accomodation facilities and to determine the influence of each members? decision over the intentions of the family groups? to revisit Turkey and to recommend it to others. In this context, the sample population inculdes those British family groups visiting Turkey in the summer. The result of this study, reinforce the importance of parents? and children?s influence in family decision-making research. Another result of this study, childrens? decision influence the the family groups? to revisit Turkey and recommend it to others. As a family, approximately % 88 of participants have come to Turkey for a vacation more than once and on their own, approximately % 80 of participants have come to Turkey for a vacation more than once.