Tms 27 ' ye göre konsolide finansal tablolar ve düzenlenmesi
Consolidated financial statements and their arrangements according to TMS 27
- Tez No: 227389
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ ÇİFTCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Küreselleşmenin bir sonucu olarak ortaya çıkan yoğun rekabet, işletmelerin faaliyet gösterdiği piyasadaki rekabet ortamını da değiştirmiştir. Ülkelerin kendi piyasalarını koruyan düzenlemeler, piyasaya girmek isteyen yabancı işletmeler açısından yüksek risk faktörü yaratmaktadır. Günümüzde bu düzenlemelerin azalması, ulusal işletmeler açısından pazar paylarının kısa zamanda düşeceği tehdidini yaratmıştır. Artık işletmeler varlıklarını sürdürmek ve güçlü olmak için daha saldırgan büyüme stratejilerini uygulamak zorunda kalmaktadırlar.İşletmelerin büyüme stratejilerinden biri olan dış büyüme; işletmelerin kendi olanaklarının yeterli olmadığı veya daha faydalı kullanılmak istenildiği zamanlarda sıkça uygulanan bir stratejidir. Dış büyüme stratejilerinden olan grup (holding) tarzı örgütlenme ise, bir işletmenin başka bir işletmeyi, yönetiminde söz sahibi olarak kendi yararları için yönetmesidir.Grubun, ilgili çıkar gruplarına finansal durumu ve faaliyet sonuçlarıyla ilgili bilgi sunması gerekliliği söz konusudur. Grup hakkında bilgiye ihtiyaç duyan kesimler; mevcut ve potansiyel yatırımcılar, çalışanlar, borç verenler, satıcılar ve diğer ticari tedarikçiler, müşteriler, devlet ve benzerleridir. Bu bilgilerin yararlılığı gerçek, güvenilir ve anlaşılır biçimde düzenlenen konsolide finansal tablolara bağlıdır.Gruplar tarafından düzenlenen konsolide finansal tabloların anlamlı ve birbirleriyle karşılaştırılabilir olması, dünyada genel kabul görmüş muhasebe standartlarına uygun olarak hazırlanmasıyla sağlanabilir. Bundan dolayı, çalışmanın konusu Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu tarafından yayınlanan Türkiye Muhasebe Standardı 27: Konsolide ve Bireysel Finansal Tablolar Standardı olarak belirlenmiştir.Çalışmanın ilk bölümünde konsolidasyonun tanımı, konsolide finansal tabloların tanımı, bu tabloların hazırlanma amacı, yöntemleri ve muhasebe standartları hakkında genel bilgiler verilmiştir. Daha sonra TMSK tarafından yayınlanan TMS 27 muhasebe standardı incelendikten sonra konsolide bilanço ve gelir tablosunun hazırlanmasına ilişkin açıklayıcı örnekler verilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın sonunda, TMS 27 standardına uygun bir örnek uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The intense competition resulting from globalization has led to changes in competitive atmosphere in markets where organizations operate. The regulations in countries aiming to protect their own markets may create a high risk factor for the companies who want to enter the markets. Today, the reduction seen in the number of such regulations poses a treat for national organizations to lose their market shares. Now, organizations have to implement more aggressive growth strategies to maintain their existence and remain powerful.Exogenous growth, one of the organizational growth strategies, is a kind of growth strategy capitalized on when an organization?s own resources are not adequate or the existing resources are desired to be used more effectively. One of the exogenous strategies, group (holding) type of organization means having managerial rights in the management of another organization and trying to manage the organization for its own interests.It is necessary for the group to present information concerning the results of financial and operational activities to the concerned stakeholders. Those who need information about the group are present and potential investors, workers, creditors, vendors, other commercial suppliers, costumers, and state etc. Whether the presented information is useful, correct, reliable, and understandable depends on consolidated financial statements arranged.For the consolidated statements prepared by groups to be meaningful and comparable to each other, they need to be designed in compliance with generally agreed accounting standards across the world. Therefore, the topic of the present study was determined to be Turkish Accounting Standard 27: Consolidated and Separate Financial Statements Standard that is issued by the Board of Turkish Accounting Standards.In the first part of the study, general information about the definition of consolidation, the purpose why these statements are prepared, the methods used in the preparation of these statements and accounting standards is given. Then, explanatory samples related to preparation of consolidated balance sheet and income statements are presented after TMS 27 accounting standards that are issued by TMSK have been examined. At the end of the study, a sample application complying with TMS 27 standard is presented.