Modernleşme süreci ve yaşlılık: İki yerleşim yerinde modernitenin yaşlılığa etkileri
Modernity and aging: The effect of modernity on aging in two towns
- Tez No: 227392
- Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜN OKTİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, yaşlı nüfusun yoğun olduğu yerleşim birimlerinden olan Muğla ve Köyceğiz'de yaşayan 60 yaş ve üzerindeki kişilere uygulanarak modernleşmenin sebep olduğu değişimlerin yaşlılık üzerine etkisini ölçmektedir. Bunun yanı sıra, yaşam tercihleri ve gelecek beklentilerini belirleyerek farklı yaşam modellerinden gelen yaşlıların yaşlılık algı ve rollerini, yaşama bakışlarını, beklentilerini, sorunlarını saptamayı amaçlamaktadır. Bu saptamalardan yola çıkarak modern kent olsn Muğla ve kentin sahil kasabasındaki Köyceğiz yapılan anketler sonrasında karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was carried upon the most populated areas of aged people at Province of Muğla and District of Köyceğiz, on measuring changes of modernity on aging. In addition to this, by determining life preferences, future expectancies, it was intended to analyze different interpretations of aging, aging roles, attitudes towards life, expectancies and problems of aged population at the selected areas. By starting from these determinations, comparisons upon survey outcomes were made between a modern city, Muğla, and a traditional district, Köyceğiz.