Uluslararası göçler bağlamında yurttaşlık ve kimliğin değişen anlamı (Marmaris örneği)
Changing meaning of citizenship and identity within the context of international migration (A case study of Marmaris)
  1. Tez No: 227393
  2. Yazar: ÇAĞLAR ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
İçinde bulunduğumuz yüzyılın en dikkat çeken konularından biri olan uluslararası göçler, yaşanan hızlı toplumsal değişim/dönüşümlerle beraber yeni boyutlar kazanmaktadır. Yaşanan bu değişim birçok toplumsal kuruma ve sisteme de etkide bulunmaktadır. Uluslararası göçlerin kazandığı bu yeni boyut, yurttaşlık kurumunun ulus-devlete bağlı olan değişimleri ve tüm bunların bireylerin kimlik kurguları üzerindeki etkileri gün geçtikçe üzerinde daha fazla tartışılmayı gerektirmektedir.Önemli bir turizm yöresi olarak Marmaris'e yerleşen yabancı göçmenlerin, bu göç hareketiyle birlikte yurttaşlık algılarında ne gibi değişimler ve dönüşümlerin oluştuğu ve göçmenlerin önemli bir aidiyet faktörü olan kimlik kurgularının hangi boyutlarda şekillendiği, konu açısından önemli noktaları oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
International migrations related to the rapid social change and transformations have become one of the most discussing issues in the social sciences with different dimensions in recent decades. These changes inevitably influence many social institutions and social systems. This new aspect of international migrations, citizenship as an ?institution? and changing structure of it due to nation-state and affects of all these changes over individual identity construction needs more debate and analysis.Foreign settlers? changing structure of identity construction and citizenship formation after their migration to Marmaris are significant issues that are discussed in this thesis.