Emevî halifelerinden Ömer B. Abdülaziz'in hâricî ve Şîî mezhep akımlarına yönelik siyaseti
Ömer B. Abdülaziz's diplomatic stream about hâricî and Şîî religious order
  1. Tez No: 227418
  2. Yazar: MURAT TOKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN BOZKUŞ, DOÇ. DR. METİN ÖZDEMİR, DOÇ. DR. ÜNAL KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Mezhepler, İslam tarihinde çeşitli gayelerle vücut bulmuş itikadî ve amelî düşünce ekolleridir. Emevîler dönemi mezhepler tarihi açısından çok önemlidir. Müslümanlar büyük bölünmeleri bu dönemde yaşamış, ilk mezhep akımları bu dönemde ortaya çıkmıştır. Emevî halifeleri, yaptıkları icraatlarla birçok mezhebin ortaya çıkmasında etkili olmuşlardır. Şîî ve Hâricîler, Emevî iktidarını en çok uğraştıran iki mezhep akımıdır. Emevî halifesi olan Ömer b. Abdulaziz, iktidarı döneminde tüm kesimlerin haklarını vermeye özelliklede Şîî ve Hâricîleri memnun etmeye çalışmıştır. Onun döneminde mezhep hareketleri sükûna ermiştir.Araştırmamızda Ömer b. Abdulaziz'in hayatını ve yönetimini araştırmaktan ziyade onun siyâsetinin Şîî ve Hâricîler üzerindeki olumlu etkilerini ortaya koymayı ve siyâsetini şekillendiren evrensel değerleri açığa çıkarmayı amaçladık. Beşinci Raşit halife olarak kabul edilen Emevî halifesi Ömer b. Abdulaziz dönemine, Mezhepler Tarihi açısından ışık tutmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Cults is athinking schools which composed with many kinds of aims such as belief and practical. The term of Emeviler was very important for the purposes of sects. The bulk of the muslims lieved in this term and also the first sect stream was arise at the same term. The caliphes? of Emevis were effective on rising new sects with their works on many area. Emevis struggled with Şii and Haricis so much. Ömer b. Abdulaziz who is an Emevi?s caliph, worked very hard to give citizens? privilages. Especially, he worked on Şii and Haricis to please them.In his term, the sect act passed away.In our research, we try to explain the life of Ömer b. Abdulaziz and his politics about Şii and Haricis. Besides, our aim is to explain the pondemic values which shape his politic?s. We try to light the way for one of the Emevi?s caliph, Ömer b. Abdulaziz?s term, for the purpose of the history of cults.