Ömer b. Abdülazîz'in siyâsî ve sosyal gruplarla ilişkileri
Relationship's Omar b. Abdalaziz with politic and social groups
  1. Tez No: 263615
  2. Yazar: HATİCE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Tarih, Religion, Sociology, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Biz bu çalışmamızda Emevi halifelerinden Ömer b. Abdülaziz'in siyasi ve soayal gruplarla ilişkilerine değindik. Bu bağlamda onun siyasi gruplar arasında bazı aileler, idareciler ve siyasi ve itikadi fırkalarla olan ilişkilerini inceledik. Ayrıca onun sosyal gruplar arasında da müslüman ve gayrı müslim gruplarla olan ilişkisini de ortaya koyduk. İkinci Ömer olarak da bilinen Ömer b. Abdülaziz iktidarı süresince hem müslüman hem de gayrı müslimlerle ve idarecileriyle oldukça düzeyli ve olumlu ilişkiler kurmuştur. Bu yönüyle diğer Emevi halifelerinden farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
We dealt with in this work Omar b. Abdulaziz who was from Umayyads Chaliphs relationship with politic and social groups. İn this context, we studied relationship between his politic groups some families, governers and politic and faith gorups. In addition, we presented his reletion between some social groups, as muslims and non muslims. Well known Second Omar, Omar b. Abdalaziz, interrelated level and positiv relation during his rulership with muslim and non muslims and his administrators.. He differs from other Umayyads Chalips with this in that.