Refahiye'nin sosyo-kültürel ve dini yapısı üzerine bir inceleme
Research study on social cultural religius structures of refahiye
  1. Tez No: 227423
  2. Yazar: YÜCEL KAPLANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖKBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 299
Özet
Bu tez, Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Yüksek Lisans tezi olarak hazırlanmıştır.Bu çalışma, giriş, iki bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır.Giriş bölümünde araştırmanın alanı, amacı, sınırlılıkları ve yöntemi üzerinde durulmuştur. Refahiye'nin tarihi, coğrafi durumu, köyler ile birlikte inanç ve demografik yapısı, eğitim öğretim seviyesi ve din eğitimi ile ilgili tespitler birinci bölümde verilmiş, Refahiye merkez ve köylerindeki ziyaret yerleri ise ikinci bölümde tanıtılmıştır.Sonuç bölümünde, eserin genel bir değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis was prepared as a master thesis at the Cumhuriyet University, the Institution of Social Sciences.The study includes introduction, two sections and a conclusion part.The field, purpose, limitatian and method of the research were mentioned in the introduction part. The history, geographical situation, belief and population structure including the villages, the level of education and the definitions related to religion education of Refahiye were given in the first section. The sightseeing places of Refahiye and its villages were introduced in the second part.In the conclusion part a general evaulation of the study was done.