Gelişmiş ülkeler ve Türkiye'de sendikal hareketler
Unionism in developed countries and in Turkey
  1. Tez No: 227424
  2. Yazar: BURKAY DİVRİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tezin yazılış amacı gelişmiş ülkeler ve Türkiye arasında sendikacılık alanındaki farkları ortaya koymaktır. Bu amaçla çalışmaya Sanayi Devrimi sonrasında İngiltere başta olmak üzere Avrupa ülkeleri ile A.B.D. ve Japonya'da ortaya çıkan sendikacılığın incelenmesi ile başlanmış, sonrasında ise Türkiye'de sendikacılığın gelişimi konusu ele alınarak, gelişmiş ülkelerdeki sendikal yapı ile Türkiye'deki yapı karşılaştırılmıştır. Bu amaçla gelişmiş ülkeler ve Türkiye'deki sendikaların gelişimi konusunda geniş bir literatür taraması yapılmıştır.Türkiye'deki sendikal yapıya baktığımızda ilk olarak tepeden inme bir sendikacılık anlayışı göze çarpmaktadır. Gelişmiş ülkelerde sendikacılığın doğuşu Sanayi Devrimi sonrasında işçi mücadelesi yoluyla gerçekleşmişken, Türkiye'de işçi sınıfı tam anlamıyla oluşamadığı için sendikacılık da başarılı olamamıştır. Ayrıca emeğin savunucusu olması gereken sendikaların, Türkiye'de farklı temellere ?din, etnik köken- dayandığını görmekteyiz. Sendikaların kuruluş amaçlarındaki bu farklılıklar, Türkiye'de sendikaların başarıya ulaşmasını engelleyen bir diğer faktördür.Çalışmada gerek gelişmiş ülkelerde gerekse Türkiye'de sendikacılık tarihi ve aralarındaki farklılıklar incelemekle kalınmayıp, aynı zamanda sendikaların küreselleşme sonucunda geldiği durum ve yarınının ne olacağı da değerlendirilmeye çalışılmıştır.Anahtar SözcüklerSendikacılık, sendikal yapılanma, işçi sınıfı, küreselleşme?
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to find out the differences in unionism between Turkey and developed countries. The research starts with exploration of unionism in the developed world, especially in England, France, U.S.A. and Japan. Then the unionism in Turkey is investigated in order to make a comparison.When we look at the structure of unionism in Turkey first of all we see a structure which comes from a high official; whereas in the develeoped countries labor struggles, following the Industrial Revolution, have given rise to unionism. In Turkey we can not talk about a real labor class and there are different fundamentals of unionism such as religion and etnicity instead of superiority of labor. For all these reasons labor unions in Turkey have not reached their purposes and we can not see succesfull unions.Furthermore the present situation of labor unions is investigated in this thesis. Like all other parts of life, labor force and labor unions have been also affected by globalization. The last part of the research focuses on these changes and on the future of unionism.Key WordsLabor unions, unionism, labor class, globalization?