Türkiye'de yaşlılık olgusuna sosyolojik bir bakış (Sivas il örneği)
A sociological view of the fact of the aged in turkey (Sivas city example)
  1. Tez No: 227433
  2. Yazar: GÖKHAN KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Geriatri, Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Geriatrics, Social Services, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Araştırma, Sivas ilinde kendi aile yapıları içinde ve huzurevinde yaşayan farkı sosyo-ekonomik düzeydeki 65 yaş ve üstü yaşlı bireylerin yaşam memnuniyet düzeylerini saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Araştırma Sivas ilinde kendi aile yapıları içinde yaşayan ve huzurevinde yaşayan toplam 71 yaşlı çalışma kapsamına alınmıştır. Örneklem grubunun oluşturulmasında ise ?tesadüfi örnekleme? yöntemi kullanılmıştır. Veri toplanmasında anket tekniğinden yararlanılmıştır. Anket uygulamasında mülakat tekniğinin olanaklarından da yararlanılarak yaşlılarla bire bir görüşülerek veriler toplanmıştır. Daha sonra toplanan veriler SPSS paket programına girilmiş ve değerlendirilmesinde yüzdelik hesaplanması uygulanmıştır.Araştırmanın kuramsal çerçevesini ?aktivite (etkinlik) kuramı? oluşturmaktadır. Yaşlılar yaşlılık döneminde aktiviteleri azalmaktadır. Buna bağlı olarak yaşam memnuniyet durumları azalmaktadır. Yaşlıların, cinsiyet, yaş, sağlık, gelir, sosyal güvence ve medeni durumları; yetişkin çocukları, torunları, arkadaş ve komşularıyla ilişkileri; boş zamanlarını değerlendirme, gönüllü kuruluş ve derneklere üyelikleri, bu kuruluş ve derneklerin faaliyetlerine katılma durumları gibi değişkenler yaşlıların yaşam memnuniyetlerini etkilemektedir.Araştırmanın sonuç ve öneriler kısmında ise yaşlıların yaşam memnuniyetlerinin arttırılmasına yönelik çözüm önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out in Sivas as a descriptive study to determine the life satisfaction level of the aged who live with their families and those who dwell in rest houses (ages of 65 or over ) from different socio- economic status.The research includes 71 elderly people living with their families or staying in rest houses in Sivas, Turkey. To form sampling group, random sampling technique has been used. Data has been collected by means of questionnaire technique. On the application of questionnaire technique, the data has been collected interwieving the aged one by one. Later on, the collected data has been evaluated in the SPSS package programme and the calculation of the percentage has been used for evaluation.?The theory of activity? forms the theoretical frame of the research. As people get older the number of activities they do decreases. For this reason, they get less satisfied from their life. The variables like gender, age ,health, income, social-insurance, marital status, adults, grandchildren, friends and neighbors relationships; how they spend their spare time, being a member of a social organizations and clubs and attending these organizations and clubs? activities influence their being satisfied with their life.The conclusion and the proposals part of the research comprise recommendations of solutions for the aged to increase their life satisfaction.