Elazığı merkeze bağlı Tadım köyü Alevîlerinin halk inanışları ve bunların dinler tarihi açısından değerlendirilmesi
Common people beliefs that partisans of the caliph Ali in tadım and evaluations for the purposes of history of religious
- Tez No: 227504
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
``Tadım köyündeki Alevîlerinin halk inançları ve bunların Dinler Tarihi açısından değerlendirilmesi'' adı altında gerçekleşen ve büyük bölümü alan çalışmasına dayanan bu çalışma giriş haricinde iki bölümden oluşmaktadır.Giriş bölümü; Elazığ merkeze bağlı Tadım köyünün tarihi ve coğrafyası hakkında bizi aydınlatır. Tezin giriş bölümünde; Tadım köyünün sosyal, sosyo-politikal, kültürel, nüfus yapısı ekonomik ve tarihsel yapısı üzerinde açıkça bilgi verilmiştir. Özellikle nüfus, ekonomik ve tarihsel durum katılımlı gözlem metodu ve yazılı kaynaklar taranarak değerlendirilmiştir.Birinci bölümde, Tadım köyündeki Alevîlerin geçiş dönemiyle (doğum sünnet ölüm... v.s) ilgili inanışlarını ve bunların değerlendirilmesini verdikİkinci ve son bölümünde, Tadım köyündeki Alevîlerin tabiat ( yağmur duası, ağaç su....v.s.) ile ilgili inanışlarını ve bunların değerlendirilmesini verdik.Çalışmamız sadece Tadım köyünde yaşayan Alevîlerle değil ayrıca Tadım köyündeki Sünnilerle bire bir görüşülerek tamamlanmıştır. Bilgilerin toplanmasında mülakat ve gözlem metotları kullanılmıştır.Araştırmamızın sonucunda doğum evlenme ölüm ve çeşitli uygulamaların Tadım köyündeki sadece Alevîlerde değil ayrıca Sünnilerde de olduğunu buluyoruz. Ayrıca bazı inanç ve uygulamalarda eski Türk inançlarının izleri olduğunu gördük.Son olarak, gözlemlerimiz sonucu Tadım köyündeki Alevîlerin genel halk inançlarının, geçmişten kalan inanç ve geleneklerinin devamı mahiyetinde günümüze kadar devam ettirdiklerini gözlemledik. Bu çalışma bibliyografya ve ekler bölümüyle sona ermiştir.
Özet (Çeviri)
This study is called `Common people beliefs that Partisans of the Caliph Ali in Tadım and Evaluations for the purposes of history of religious ? and whose a great of chapter is based on the research of are consist of introduction and two chapters.In entrance part of thesis had enlightened to us about of geography and history of Tadım village which bounded center of Elazığ. In the entrance part of thesis, it is given briefly information about social, sosyo-political, cultural, demographical, economical and historical composition of Tadım Village. Especially, it is evaluated the population, economical and historical situation by the way of directly observation and inspecting of written sources.In the first part of the study, we gave some information about beliefs that Partisan of the caliph Ali in Tadım village related to Period of Transition (such as birth, circumcision, death ... etc) and their evaluations.In the second and last part of the thesis chapter of thesis; we gave some information about beliefs that partisan of the caliph Ali in Tadım village related to nature (such as pray of rain, tree, water ... etc.) and theirs evaluations.Our study was completed face to face with people not only partisan of the Caliph Ali but also Sunnites who live in Tadım village. Interviews and observational methods are used for collecting information.In the result of this investigation it is found that there are beliefs and practical experiences about birth, wedding, death and various beliefs and practices at not only Partisan of the caliph Ali but also Sunnites in Tadım village. Also it is found that some beliefs and practices contain some signs of old Turkish beliefs.As a result, we observed that the Common people beliefs of Partisan of the caliph Ali in Tadım have been continued by people as the rest of their past beliefs and traditions. This working is finished bibliography and part of eclairs.