Za'îfe Divânı (metin-inceleme)
Za'îfe Divânı (text-analysis)
- Tez No: 227596
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NAHMEDOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 314
Özet
Za'îfe Divânı (Metin-İnceleme) adlı tezimizin amacı daha önce incelenmemiş ve tanıtılmamış olan bu eseri tanıtarak edebiyatımıza kazandırmaktır. Bu amaçla eserin transkripsiyonu yapılmış ve şairin düşünce dünyası ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmamız ön söz, giriş, üç ana bölüm, arkaik kelimeler sözlüğü, sonuç, kaynakça ve özgeçmişten oluşmuştur.Giriş bölümünde eserin yazıldığı dönem hakkında bilgi verilmiştir.Birinci bölüm, Zaîfe Divanı' nın dil ve şekil özellikleri olarak adlandırılmış ve bu bölümde eserin dil ve üslup özellikleri, vezin, kafiye, ahenk gibi unsurları hakkında yorum yapılmıştır.İkinci bölüm, Zaîfe Divanı' nın içerik özellikleri olarak adlandırılmıştır. Bu başlık altında alt başlık oluşturulup eser ayrıntılı olarak tahlil edilmeye çalışılmıştır. Çalışmamızın en hacimli kısmı da bu bölümdür.Üçüncü bölümde ise metnin transkripsiyonu yapılmış sonuna da arkaik kelimeler sözlüğü eklenmiştir.Son kısımda ise kaynakça, özgeçmiş ve tıpkıbasım bulunmaktadır.ANAHTAR KELİMELER: Zaîfe, Divan, Dinî unsurlar, Tasavvufî unsurlar, Allah, Muhammed
Özet (Çeviri)
The purpose of our thesis is to add this work called Zaîfe Divanı which has never been studied and introduced before to literature.For this reason, the transcription of the work was made and the poet?s thinking universe was tried to be revealed. Our study consists of preface,introduction,three main section, archaic vocabulary dictionary, conclusion, references and curriculum vitae.In introduction section, information was given about the era in which the work was written.The first section was named as structure and language characteristics of Zaîfe Divanı. And in this section, comments were made about the language, style characteristics and meter, rhyme, harmony elements of the work.The second section was named as content characteristics of Zaîfe Divanı. Under this title some subtitles were made and the work was analyzed in detail. This section forms the biggest part of our study.In the third section, transcription of the text was made and then archaic vocabulary dictionary was added.In the last section references , curriculum vitae and exact copy are present.KEY WORDS: Zaîfe, Divan, Religious Elements, Sufistic Elements, Allah, Mohamed