Tire Müzesinden Hellenistik ve Roma Dönemi mezar stelleri
Funerary steles which date back to the Hellenistic and Roman Periods from Tire Museum
  1. Tez No: 227597
  2. Yazar: MURAT ÇEKİLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH YAYLALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmada, İzmir ilinin Tire ilçesindeki Arkeoloji Müzesinde korunan, Tire'nin çeşitli bölgelerinden gelen ve Hellenistik - Roma İmparatorluk Dönemine tarihlediğimiz mezar stelleri toplu olarak ele alınmıştır. Mezar stelleri, stel tipleri, figür tipleri şeklinde alt başlıklar şeklinde incelenmiştir. Ölü yemeği sahneli stellerin sayıca fazla olması nedeniyle ayrıca ölü yemeği sahnesinin ikonografisine değinilmiştir.İkinci bölümde, daha önce yapılan çalışmalardan yararlanılarak, ölü yemeği betimlemelerinin kökeni üzerinde durulmuştur. Sahnenin gelişimi içersinde, Tire Müzesi ölü yemeği sahneli stelleri değerlendirilmiştir. Tire Müzesinin Hellenistik ve Roma İmpataorluk Dönemi mezar stelleri, stel tipleri bakımından benzer örnekler ışığında ele alınmıştır. Steller, alınlıklı ve alınlıksız olmak üzere alt başlıklar şeklinde incelenmiş ve yöreye özgü tiplerin gelişimi anlatılmıştır. Ayrıca bu bölümde, Göllüce ve Uzgur'da bulunan stellerin işlendiği atölyelere dair bir takım bilgiler de elde edilmiştir.Figür tipleri bölümü, kadın ve erkek tipleri şeklinde alt başlıklar halinde incelenmiştir. Figür tiplerinin gelişimi ve Tire Müzesi stellerinin gelişimdeki yerleri üzerinde durulmuştur. Çalışmamız kapsamındaki mezar stellerindeki figürler, benzer örneklerle karşılaştırılarak tarihlendirilmiştir. Tüm çalışmalar sonucunda elde edilen bilgiler, harita, tablolar, levhalar ile desteklenerek sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, grave steles found in Tire area which are dated to Hellenistic and Roman İmperial Period and kept in Izmir province Tire borough Archaelogical Museum are diccussed collectively and analyzed in the subheadings of funerary steles, stele types and figure types. The iconography of funerary meal scenes is also discussed beacuse of excessiveness of funerary meal scened steles.In the second chapter, by putting account the prior studies, origins of funerary meal motif accentuated. Within the development process of the scene, Tire Museum's funerary meal scened steles evaluated with the similar examples. Tire Museum's Hellenistic and Roman İmperial Period steles are discussed with the similar examples. Steles are discussed within the subheadings of pedimental and non-pedimental and development of local stele types are elucidated. Moreover, several facts obtained about the workshops that used in handling the steles found at Gölluce and Uzgur.Figure types chapter discussed within the subheadings of male and female types. Development of figure types and effects to the development of steles of Tire Museum accentuated. The steles that involved in our study are dated by comparing with similar examples. Knowledge obtained from results of this study are represented with support of maps, tables and plates.