Mardin Youth Center as a model for sustainable development
Sürdürülebilir kalkınma modeli olarak Mardin Gençlik Merkezi
- Tez No: 227635
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma; bölgesel kalkınma stratejileri ve GAP idaresinin Mardin'deki yerel projesi doğrultusunda, ?Sürdürülebilir Kalkınma? konseptinin önemine vurgu yaparak geri kalmış olan Güneydoğu Anadolu bölgesinde evrim geçiren sosyal gelişim projelerine yönelik bir analiz ortaya koymayı amaçlamıştır. Ayrıca bu analiz bazı bölgelerin gelişmesine engel teşkil eden modernizasyon teorisine atıfta bulunarak temel sağlamaktadır. Dokuman çalışmasına ve GAP İdaresi tarafından hazırlanan Mardin Gençlik için Sosyal Gelişim projesine ait değerlendirme raporlarına dayanan bu analiz, aynı zamanda proje koordinatörü olarak çalıştığım bu projeye dair Mardin'deki kişisel deneyimlerimi de kapsamaktadır. Bu çalışma Türkiye'nin gelişmemiş bölgelerinde sosyal gelişimi sağlamak için ne yapıldığını ve gelecekte ne yapılabileceğini Mardin Gençlik Merkezi modeline bağlı olarak değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to provide an analysis of the evolving social development process of the underdeveloped region of South-eastern Anatolia, highlighting the significance of the concept of ?sustainable development? in regards to regional development strategies and the local project of the GAP Administration in Mardin. It also provides a theoretical background with reference to the modernization theory that discourages the development of some regions. This analysis, based on document studies and data gathered from the Social Development for Youth Project Evaluation reports which have been obtained from GAP Administration, also includes my personal experience in Mardin where I worked as a Project Coordinator of this project. This study evaluates what has been done and what can be done in the future in order to obtain the social development in the underdeveloped regions of Turkey by depending on Mardin Youth Center model.