Testing additinonality effect of TÜBİTAK's industrial r&d projects funding programme: pilot study on software development sector in Ankara
TÜBİTAK ar-ge projeleri destekleme programı?nın fırma davranışları üzerindeki artımsal etkisinin değerlendirilmesi: Ankara?da yazılım sektöründeki firmalar üzerinde pilot çalışma
  1. Tez No: 227634
  2. Yazar: HÜSEYİN GÖREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ERDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Stratejileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
This thesis aims to measure additionality effect of TÜBİTAK's Industrial R&DProjects Funding Programme and try to reveal input, output and behavioraladditionality effect of it. A pilot evaluation study is conducted on firms fromAnkara operating on software development sector where firms who have receivedTÜBİTAK funding are subject to the analysis. In order to comprehend results of theanalysis, first theoretical background on emergence of industrial R&D funding isexplained and the need for evaluation of industrial R&D funding instruments isdiscussed. Then, focus is turned to major changes in industrial R&D policies inTurkey by taking into account of resolutions of Supreme Council of Science andTechnology. After summarizing available industrial R&D funding instruments inTurkey, attention is turned to TÜBİTAK's Industrial R&D Projects FundingProgramme and evaluation of the programme is explained in detail. The impact ofTÜBİTAK funding on firms R&D expenditures, commercial successes and behavioralchanges are discussed and finally the thesis ends with a discussion on theorganization of this evaluation practice as well as suggestions for furtherevaluation studies.
Özet (Çeviri)
Bu tez çalışması, TÜBİTAK?ın Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programınınetkilerini incelemeyi ve programın girdi, çıktı ve davranışsal artımlılık etkilerininortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Ankara?da yazılım geliştirme alanında faaliyetgösteren firmalar üzerinde bir pilot çalışma gerçekleştirilerek TÜBİTAK?tan destekalan firmalar analize tabi tutulmuştur. Bahsedilen analizin sonuçlarının daha iyianlaşılabilmesi için, ilk olarak sanayi Ar-Ge desteklerinin ortaya çıkışına dair teorikbilgiler sunulmakta ve söz konusu desteklerin değerlendirilmesine duyulan ihtiyaçtartışılmaktadır. Sonrasında, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu kararları dikatealınarak Türkiye?deki sanayi politikaları üzerindeki temel değişikliklereodaklanılmaktadır. Ülkemizdeki sanayi Ar-Ge desteklerinin kısaca özetlenmesininardından, TÜBİTAK?ın Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı hakkındadetaylı bilgi sunulmaktadır. TÜBİTAK desteğinin firmaların Ar-Ge harcamaları,ticari başarıları ve davranışsal değişiklikleri üzerindeki etkilerinin tartışılmasınınardından bu tez çalışması sözkonusu değerlendirme çalışmasının organizasyonu ileilgili konuların ve bundan sonra gerçekleştirilecek değerlendirme çalışmaları içinsunulan önerilerin tartışılmasıyla son bulmaktadır.