Avrupa Topluluğu'nda ve Türkiye'de kesme çiçek pazarlaması ve bunda kooperatiflerin rolü
Marketing of cut flowers in the European Community and Turkey and the role of cooperatives
  1. Tez No: 22768
  2. Yazar: CENGİZ TÜRKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA GÖKALP MÜLAYİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
11 ÖZET Yüksek Lisans Tezi AVRUPA TOPLULUĞU ' NDA VE TÜRKİYE'DE KESME ÇİÇEK PAZARLAMASI VE BUNDA KOOPERATİFLERİN ROLÜ Cengiz TÜRKAY Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabil im Dala. Danışman: Prof. Dr. Ziya Gökalp MÜLAYİM 1992, Sayfa:99 Jüri: Prof> Dr# Suat AKSOY Jurı: Prof Dr- Ayhan TAN“Avrupa Topluluğu 'nda ve Türkiye'de Kesme Çiçek Pazarlaması ve Bunda Kooperatiflerin Rolü”konulu bu araştırmada, Avrupa Topluluğu ' nu temsilen Hollanda ve İtalya ile Türkiye'de kesme çiçek pazarlamasının nasıl yapıldığı ve bu arada kooperatiflerin pazarlama işlemi içindeki yüzde paylarının tespitine çalışılmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda Türkiye kesme çiçek iç pazarlamasında kooperatiflerin payının %90 olduğu, ihracat fonksiyonlarının olmadığı görülmüştür. Avrupa Topluluğu 'nu temsilen incelenen Hollanda ve İtalya'da kooperatiflerinin payının sırasıyla %95 ve %30 olduğu belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Kesme çiç-ek, tüketim, pazarlama, pazarlama hizmetleri, dağıtim kanalları, mezat, kooperati'f" s.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Masters Thesis MARKETING OF CUT FLOWERS IN THE EUROPEAN COMMUNITY AND TURKEY AND THE ROLE OF COOPERATIVES Cengiz TÜRKAY Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof. Dr. Ziya Gökalp MÜLAYİM 1992, Page: 99 Jury: prof. Dr. Suat AKSOY Jury: Prof. Dr. Ayhan TAN In this research titled“Marketing of Cut Flowers in the European Community and Turkey and the Role of Cooperatives”marketing of cut flowers and and portion of cooperatives in the marketing were tried to find out in Turkey and in Italy, Holland representing the European Community. The share of cooperatives in the marketing of cut flowers is %90 in Turkey and cooperatives are not involved in exportation. In the Netherlands and Italy, it is determined that shares of cooperatives are 95% and 30% respectively. KEY WORDS: Cut flowers, consumption, marketing, marketing services, distribution channels, auction, cooperative. ''»m s.