Örgütsel bağlılığın artırılmasında halkla ilişkilerin önemi:TUSAŞ
The importance of public relations on the increment of organizational commitment : TAİ
  1. Tez No: 227777
  2. Yazar: HÜSEYİN KAYIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Örgütsel bağlılık, çalışanların performansını ve iş tatminini artırarak örgütsel başarı üzerinde olumlu etkilerde bulunmaktadır. Bu araştırmada çalışanlara yönelik halkla ilişkiler uygulamalarının değişik boyutlarının örgütsel bağlılık üzerindeki etkileri incelenmiştir.Çalışanların örgütsel bağlılıklarını belirlemede Allen ve Meyer'e ait üç boyutlu; duygusal bağlılık, devam bağlılığı ve normatif bağlılık ölçeği kullanılmıştır. Halkla ilişkiler açısından örgütsel bağlılığı etkileyen faktörler ise; motivasyon araçları, örgütsel iletişim ve yönetim tarzı başlıkları altında ele alınmıştır.Örgütsel bağlılığa etki eden faktörler literatür incelemesiyle geliştirilerek bir alan araştırması yapılmıştır. Alan araştırması, Ankara'da savunma sanayi sektöründe faaliyet gösteren Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TUSAŞ) çalışanları üzerinde uygulanmıştır.Yapılan araştırmada, TUSAŞ'da çalışanların en yüksek değerdeki örgütsel bağlılık bileşeninin duygusal bağlılık olduğu tespit edilmiştir. Örgütsel bağlılığı en yüksek düzeyde etkileyen motivasyon aracı ise yükselme değişkeni olmuştur. Ayrıca etkin ve işlevsel örgüt içi iletişimin örgütsel bağlılığı olumlu yönde etkilediği görülmüştür. Demokratik yönetim tarzının ise örgütsel bağlılığı artırdığı sonucuna varılmıştır. Araştırma sonucunda örgütsel bağlılığın artırılmasında halkla ilişkilerin önemi üzerinde durulmuş ve önerilerde bulunulmuştur.Anahtar Sözcükler1.Örgütsel Bağlılık2.Örgütsel İletişim3.Halkla İlişkiler4.Yönetim Tarzı5.Motivasyon Araçları
Özet (Çeviri)
Organizational commitment affects positively the organizational success by increasing the performance of employees and job satisfaction. In this research, the effects of different dimensions of public relations applications towards the employees on organizational commitment were investigated.In determination of organizational commitment, Allen and Meyer?s three dimensional instrument: emotional (affective) commitment, continuance commitment and normative commitment was used. The factors affecting organizational commitment in terms of public relations were grouped under three headings: motivational tools, organizational communication and administrative style.A pilot study was conducted through improving the factors affecting the organizational commitment in the literature review. The pilot study data were collected from Turkish Aerospace Industries employees in defence industry in Ankara.In this study, it was found that the highest organizational commitment component of Turkish Aerospace Industries employees was affective commitment. The motivational tool affecting organizational commitment at the highest level was promotion variable. In adition, it was found that active and functional inter-organizational communication was a factor affecting the organizational commitment positively. It was concluded that democratic administration style increased the organizational commitment. In the result of this study, the importance of public relations on the increment of organizational commitment was emphasized and suggestions were made.Key Words1.Organizational Commitment2.Organizational Communication3.Public Relations4.Administrative Style5.Motivational Tools