Modernleşme bağlamında Cumhuriyetten günümüze değişen Ankara lokantaları
Ankara restaurants which have changed from Republic to modern times in the content of modernization
  1. Tez No: 228038
  2. Yazar: ŞEYMA BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMETTİN ÖZERKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışma, Cumhuriyetten günümüze Ankara'daki lokantaların modernleşme ekseninde incelenmesi üzerine kurulmuştur. Bu amaçla gelişim ve değişim süreci üç farklı dönem altında irdelenmiştir. Dönemler, Türkiye' nin yaşadığı siyasi ve kültürel yapının el değiştirmesine göre belirlenmiştir. Cumhuriyet, Liberal Anadolu ve Neoliberal elit olarak adlandırılan dönemlerde, lokantaların nasıl bir değişimden geçtiği aktarılmıştır. Çalışmanın birinci bölümü araştırma hakkındaki genel bilgilerden oluşmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde örnekleme dahil edilen lokantaların sosyolojik olarak kavramsallaştırılması üzerine kurulmuştur. Kültürel bir kurum olan lokantaların menüleri, fiziki özellikleri ve giden kişiler gibi özellikler dikkate alınarak incelenmiştir. Araştırmanın bulgularını da içeren bu bölümde lokantaların Ankara kentinde modernleşmeyle beraber ortaya çıkışı ve kent merkezinin kaymasıyla birlikte yaşadığı eşzamanlı değişim de aktarılmıştır. Üçüncü bölüm araştırmanın sonuç ve önerilerinden oluşmaktadır. Ankara'daki lokantaların Cumhuriyetten günümüze modernleşmeyle birlikte yaşadığı dönüşümler aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is based on investigating Ankara restaurants in the scope of modernization from Republic period until today. In this aim, the processes of development and change are discussed in terms of three different eras that were selected on the basis of the political and cultural changes experienced in Turkey. It is stated how restaurants had changes in the periods named as Republic, Liberal Anatolia and Neo-liberal elite. The first section of study includes general information about study. In the second section, however focuses on the social conceptualization of the restaurants in sampling. Taking into account their cultural identity, the restaurants are elaborated on such features as their menus, physical characteristics and clients. Included in the scope of the second chapter is the appearance of restaurants in the city of Ankara in line with modernization, including the concurrent changes they experience with re-movement of the centrum. The third section includes the result and suggestion on the changes in the restaurants of Ankara in the process of modernization from the initial year of the Republic to today.