Roma Hukuku'nda mülkiyet hakkının tairçesi ve çağdaş hukuklara etkisi
History of property right in Roman Law and its effect on modern law siystems
- Tez No: 228039
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKEN KÜÇÜKGÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Roma Özel Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Roma Özel Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Mülkiyet hakkı , sahibine en geniş yetkiyi tanıyan ayni haktır ve diğer ayni haklar mülkiyet hakkının yetkilerinin daraltılmasıyla oluşmaktadır. Özellikle Kıta Avrupası Hukuk Sisteminin temelini oluşturan Roma Hukuku'nda mülkiyet hakkının niteliği, sınırları, sağladığı yetkiler yanında getirdiği yükümlülükler doktrinde tartışmalıdır. Bu çalışmanın amacı bir yandan bu hakkın ortaya çıktığı dönemden itibaren sınırsız olmadığını göstermek olup diğer taraftan da mülkiyetin bir toplumsal yapıda hakka dönüşümünün ve daha sonra sınırlarının belirlenmesinin ne şekilde ve hangi faktörlerle gerçekleştiğinin ortaya konulmasıdır. Çalışmanın biçimsel yerleşimi dört bölümden oluşturulmuştur.Çalışmanın giriş bölümünü izleyen birinci bölümde; mülkiyet hakkının kapsamı ve sınırları,ikinci bölümde;Ius Cıvıle mülkiyeti,üçüncü bölümde Ius Honorarıum mülkiyeti, dördüncü bölümde Eyalet Mülkiyeti ve Ius Gentium mülkiyeti ilgili Digesta ve İnstitutiones bölümleri ile anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Property right gives the most extensive real rights its owners and other real rights appear by constricting comprehension of property right. Characater, limit, duties and obligations of property right are polemical in Roman law on which based Continental Europe jurisprudence.Aims of this study are to show that this right is not without limits date from the beginning and the transformation of property to right in a social structure, introduce how limits are determined.This thesis consists of four parts. First part following abstract consists of comprehension and limits of property right. Second part consists of Ius Civile property, third part consists of Ius Honorarıum property and fourth part consists of state property and Ius Gentıum property with relevant parts of Digesta and İnstitutiones.