Türk kültürü ve Uluslararası Savaş Hukuku (1949 Cenevre Sözleşmesi dördüncü konvansiyon kuralları ile Türk kültüründe bulunan değerlerin sosyal antropoloji yönünden karşılaştırmalı incelemesi)
Turkish culture and International Law of War (comparative social anthropologic study between Turkish culture values and 4th Geneva Conventions-1949)
- Tez No: 228049
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER İLBARS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 352
Özet
Kültür ve kişilik arasındaki bağıntı kişilerin davranışlarına da yansımaktadır. Kişiliğin oluşumunu etkileyen en önemli husus o toplumun kültürü olup davranışların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Kültür bireylerin davranışlarını, normal düzenli yaşantısında olduğu gibi, savaş ortamında da belirler. Savaşın ortaya çıkardığı düzensiz ortamda bireylerin davranışlarının sonuçları daha büyük bir yıkımın doğmasına neden olabilir.Toplumun içinde bulunduğu kültür uzun bir zaman süresince yaşanan olguların bir sentezinden oluşmaktadır. Savaşlar ise bu tarihsel sürecin en önemli olguları olarak ortaya çıkmaktadır. Modern çağın savaşları, ilerleyen teknoloji ve savaş yöntemlerinin değişmesi nedeniyle daha ölümcül bir hal almış olup küçük silahların siviller tarafından temin edilebilirliğinin artması, savaşa etkin olarak katılmayan sivil halk üzerinde daha büyük bir yıkımın oluşmasına neden olmuştur.Savaşlarda uyulacak ilk düzenlemelere bakıldığında siviller için herhangi bir korumanın sağlanmadığı görülmektedir. ?Topyekün Savaş? olarak adlandırılan bu savaş anlayışı, savaşta kullanılacak bütün yöntemleri meşru hale getirmiş ve atılan bir bomba ile yüz binlerce insanın sivil-asker ayrımı yapılmadan ölmesiyle sonuçlanmıştır.Toplumları birleştirmek için kullanılan din olgusunun yerini üstün ırk düşüncesine dayanan bir milliyetçilik anlayışının alması ve bu anlayışın giderek aşırı milliyetçiliğe doğru dönüşmesi, savaşa katılan askerler haricinde sivil halkın da silahlı eylemlerde bulunarak içlerinde yaşayan farklı kültürdeki insanlara baskı yapmasına ve şiddet uygulamasına neden olmuştur. Toplum içinde var olan farklılıklara müsaade etmeyen bu anlayış, kendisinden farklı olan insanlara yaşam alanı bırakmamış ve bu nedenle sivilleri koruma altına alan bir antlaşmanın ortaya çıkmasına sebep olmuştur.Türkler, 2000 yıldan uzun bir süredir dünyada varlıklarını sürdürmüşler ve günümüze kadar bir çok devlet kurmuşlardır. Bu devletlerde mevcut olan ortak anlayış ise, ötekilere yaşam hakkı verilmesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle Osmanlı İmparatorluğu, din ve kültür olarak kendisinden farklı birçok insanı egemenliği altında yaşatmış ve kendilerine bir anlamda vatandaşlık özelliği vererek onları dış tesirlerden korumuştur.
Özet (Çeviri)
The connection between culture and personality has a reflection on personal conducts. Culture, the most important factor on forming the personality, is also the main reason for personal conducts. Culture designates the personal conducts not only in a peaceful society situation but also in war or conflict conditions. The conditions that are under the effects of war make the legal authority become less effective and reveal a choas like situation in which the results of personal conducts may demonstrate a more destructive issues on civilian population.The culture of society is built up as synthesis of different experiences which occurred in a long time period, and the wars are the most powerful elements of that time frame. The advancement on the weapon technology, warfare techniques improvement and increasing availability of small arms for civilians has made modern warfare become more deadly on the people who are not actively involved in the war.If we look at the first war laws, we cannot see any protection rules for civilians. This point of view legalized all the methods that we can use in war and these modern wars considered as ?Total Warfare? which did not discriminate civilian-combatant difference and killing thousands of people by dropping just one bomb.With the beginning of the 19th century, religion which was used to identify the people societies was replaced by the superior race idea that was based on nationalism. In that case, extreme nationalists who were not involved actively in wars, started to practice violent acts and oppress different cultural communities who were living among them. This extreme nationalist approach neither accept any differences nor give any life area to those who were not the same with them in public life, and then a treaty that protects these minorities in case of war had to be created.Turks have been living in this world for almost 2000 years and established lots of states so far. Sharing the life equality with the other communities was the common sense in those states. Especially the Ottoman Empire which had lots of societies who believed in separate religions and lived different cultures, gathered these people together in his sovereignty, gave them a kind of citizenship and protected them from outside effects.