Vergilendirme alanında Bakanlar Kurulu'na verilen yetkiler ve sınırları ?yargı kararları ışığında bir inceleme-
Powers delegated to the Council of Ministers in the area of taxation and limits thereof-a study in light of precedents
  1. Tez No: 228050
  2. Yazar: YUNUS EMRE YILMAZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET G. KUMRULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Maliye, Economics, Law, Finance
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Vergi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Yılmazoğlu, Yunus Emre, Vergilendirme Alanında Bakanlar Kurulu'na Verilen Yetkiler ve Sınırları ? Yargı Kararları Işığında Bir İnceleme, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Ahmet G. Kumrulu, 197 s.Vergilendirme alanında, Bakanlar Kurulu'na tanınan düzenleme yetkisinin sınırlarının tespiti, yetki veren yasanın anayasal vergileme ilkelerine uygunluğu, kullanılan yetkinin anayasal normlara, yetkinin verildiği yasal normlara ve kamu yararı ile hizmetin gereklerine uygunluğunun denetimi ve söz konusu denetim sonucunda yargı mercilerince verilmiş olan kararlar bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır.Vergilendirme yetkisi aslen yasama organına ait olup, yürütme organına, ekonomik hayata etkin ve hızlı müdahalelerde bulunması için vergilendirme alanında bir kısım koşullu ve sınırlı yetkiler verilmiştir. Olağanüstü yönetim usullerinde Bakanlar Kurulu'nun vergilendirme yetkisini nasıl kullanacağı, bu yönetim usullerine ilişkin yasalarda önceden düzenlenmiştir. Anayasa'nın 73'üncü maddesinin dördüncü ve 167'nci maddesinin ikinci fıkrası uyarınca vergilendirme alanındaki düzenleme yetkileri ise anayasal vergilendirme ilkelerine ve yetki veren yasa hükümlerine uygun olarak sadece Bakanlar Kurulu tarafından kullanılmalı; başta vergilerin yasallığı ilkesi olmak üzere anayasal vergilendirme ilkelerinin dolanılması niteliğini taşıyan yetkiler yasalarla verilmemeli ve bu nitelikteki yetki kullanımlarından kaçınılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Yılmazoğlu, Yunus Emre, Powers Delegated To The Council Of Ministers In The Area of Taxation and Limits Thereof ? A Study In Light of Precedents-, Master?s Degree Thesis, Advisor: Prof. Dr. Ahmet G. Kumrulu, 197 p.The subject of this study is comprised of the determination of the limits of the regulatory power granted to the Council of Ministers, compliance thereof to the constitutional taxation principles, control of the exercised authority in terms of its compliance to the constitutional norms, norms of the empowering law, public interest and the requirements of the service and consequent to this control the precedents of the courts.Originally, power of taxation belongs to the legislative body but for a fast and efficient intervention to economical life, some limited and provisory powers have been delegated. How the Council of Ministers will use the power of taxation in emergency management procedures has been envisaged in the related laws. In accordance with the fourth paragraph of Article 73 and second paragraph of Article 167 of the Constitution, regulatory power in the area of taxation should only be exercised by the Council of Ministers in conformity with the constitutional taxation principles and with the provisions of the law delegating authority. Powers that constitutes an infringement of the principle of legality of taxation and other constitutional principles should not be delegated by laws and this type of power exercising should be avoided.