Martín Luis Guzmán ve La Sombra Del Caudillo (Liderin Gölgesi) adlı eserinde tarihsel gerçeklik
Martín Luis Guzmán and the historical reality in his novel called la Sombra Del Caudillo (The Shadow of the Leader)
  1. Tez No: 228081
  2. Yazar: NESLİHAN KADIKÖYLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NECATİ KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Meksika tarihinin çok önemli safhalarından biri olan Meksika Devrimi'nin çağdaş edebiyata büyük etkisi olmuştur. Dönemin birçok yazarı için, yaşanmakta olan olayları anlatmak, güç hırsının yarattığı adaletsizliklere ve ihanete uğramış devrim temasına vurgu yapmak, kendi düşüncelerini ortaya koymak anlamına gelmektedir. Bu dönem edebiyatı, halkla arasında kurduğu yakınlıktan dolayı, sosyal yığınların edebiyatıdır. Meksika Devrimi Romanı yazarları, kendilerini, Meksika'nın gereklerini dile getirmeye adamışlardır. Barışın hayal olduğu ve ülkenin tümünün aynı dramı paylaştığı bir dönemde, halkı anlamak için halkın yanında yer alan bu yazarlar, kurmaca hayatlar yaratmaktan ziyade, Meksika'nın ve hatta tüm Latin Amerika'nın en somut gerçeklerini dile getirmişlerdir.Bu edebi akımın en önemli temsilcilerinden biri olan Martín Luis Guzmán, ülkenin siyasal gerçekliği hakkında her zaman kendi görüşünü ve eleştirilerini dile getirmiştir. Hiç kuşkusuz, en önemli eseri olan Liderin Gölgesi, Meksika'da siyasetçiler ve onların gölgeleri üzerine yazılmış en önemli romanlardan biridir. Liderin Gölgesi'nde devrim sonrası dönemde yaşanmakta olan seçim kargaşası anlatılmaktadır. Eser, 3 Ekim 1927 tarihinde Huitzilac'taki Meksiko-Cuernavaca karayolunda yaşanmış olan ve on dört siyasi tutuklunun kurşuna dizilmesiyle sona eren olayı konu almaktadır.
Özet (Çeviri)
The Mexican Revolution, being one of the most essential stages of the history of Mexico, had many significant influences in contemporary literature. It is certain that the necessity to narrate the events of that time, for most of the writers of that period, is represented to reveal the authors? proper opinions and to emphasize the injustice of the power and the inheritance of an insolvent revolution. By their intimate contact with the town, it is a novel of the social revolutionary castes. The authors of such novels concentrate in reproducing the reality of Mexico which makes them understand and also be understood better such a time where the peace was an utopia and every single Mexican shared the same drama.Martín Luis Guzmán, one of the most extraordinary authors of this type of literacy, always tried to express his own critics on the political facts. The Shadow of the Leader which is his most important work, without a doubt, is one of the most coherent classic novels about the politics and its leaders that was written in Mexico. In The Shadow of the Leader the electoral fight in the post revolutionary period is narrated. The author gives his novel an aim to express the historical fact happened at the 3 of October of 1927 which is about the execution of fourteen political prisoners on the highway of Cuernavaca-Mexico in Huitzilac.