Holosende Uzungöl ve su toplama havzasında oluşan çevresel değişimler
Environmental changes in holocene period in Uzungöl and its catchment area
  1. Tez No: 228138
  2. Yazar: DOĞAN ALTUNDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YİĞİTBAŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Türkiyede ve yurtdışında turistik faaliyetleri açısından gittikçe ünü artan bir yerleşim olan Uzungöl ve çevresinin Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri teknikleriyle fiziki coğrafya bakış açısıyla morfolojik analizler gerçekleştirilmiştir.Yapılan morfolojik analizler özetle aşağıda belirtilmiştir.1.Uzungöl, Haldizan Vadisindeki kuzey ve güney yamaçların dengesizlik analizleri SRTM datası kullanılarak ve olasılık teorileriyle açıklanmaya çalışılmıştır.Sonuç olarak,çalışma sahasında bulunan yamaç eğimlerinin yer yer 88% lere ulaşması ,bolgenin heyelan riski açısından yalnızca tek faktöre bağlı olsa dahi yüksek olduğunu ortaya koymuştur.2.Landsat Thematic Mapper 5 sensöründen elde edilen bölgeye ilişkin uydu görüntüsünün spektral bandlarından zarar görmüş vejetasyon analizi yapılarak kısmen toprak erozyonuna açık alanlar saptanmaya çalışılmıştır.Elde bulunan Landsat datasının konumsal çözünürlüğü çalışma sahasındaki heyelan alanlarını ve çığ izlerini analiz imkanı vermediği için uydu fotoğraflarının band özelliklerinden yararlanılarak yalnızca vejetasyon analizi gerçekleştirilmiştir.3.SRTM datasının filitrelenmesi ve detaylı olarak açıklanan çeşitli metodlar ile çalışma sahasının morfometrik parametreleri çıkarılmış ve bu parametreler yardımıyla bölgenin Jeomorfolojik birimleri sadece dijital yükseklik verisi kullanılarak türetilmesi gerçekleştirilmiştir.Elde edilen sonuçlar bölgenin morfolojisinin çok daha iyi anlaşılma imkanı sunmuştur.
Özet (Çeviri)
Uzungol and its catchment area is one of the developing touristic places in Turkey and abroad.With this thesis work, related to the study area, morphological analysis has been done by means of using remote sensing and geographical information system techniques from physical geographical point of view.Morphological analysis ,which has been done in this research ,briefly explained as the following:1.The slope instabilities of northern and southern slopes of Haldizan valley are described by theory of probability using SRTM data.As a result of this slope instability analysis, some slope gradients are exceeded 88%.Therefore,even though there is a single parameter , we can say that this may lead to landslides.2.Landsat 5 data has used for vegetation analysiz with respect to the characteristic properties of spectral bands.With the obtained results, soil erosion areas have tried to be analyzed.3.For the morphological analysiz, SRTM data was filtered and the necessary surface parameters were obtained.Then,these surface parameters were used in order to be able to generate geomorphological units.In summary,with the resulted visual geomorphological units, Uzungöl and its catchment area are identified for further geomorphological analysis with the help of Remote sensing and GIS methods.