Paleolimnological investigations from modern coastal lakes on Thrace and Black Sea coast of Turkey during the mid-late holocene
Türkiye'de Trakya ve Karadeniz kıyısı üzerindeki modern kıyısal göllerde orta-geç holosen boyunca paleolimnolojik bulgular
  1. Tez No: 305126
  2. Yazar: CERAN ŞEKERYAPAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN C. BİLGİN, DR. LİSA ANN DONER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma ile, Istanbul'un Trakya kesimi ve Karadeniz kıyısında Sinop yakınında Sarıkum Gölü olmak üzere kıyısal modern göl tabanlarından orta-geç Holosen tatlı su ostrakod analizi sonuçlarını sağlıyoruz. Ne diyatom ne de Cladocera sedimentlerde yoğun olmamasına rağmen Podocopian (tatlı su ostracodları) ostracodlar iyi korunmuş olup orta-geç Holosen boyunca kesintili varlık göstermektedirler. Diğer Podocopian ostracodlar arasında, yumrusuz Cyprideis torosa fromları her üç göl sedimanıda baskındır. Türkiye'nin Karadeniz ve Trakya kıyıları boyunca bu üç lagün havzasını aşağıdaki yöntemlerle çalışılarak uzun vadeli, bölgesel çevre geçmişi ortaya çıkarılmıştır. Kısa ve uzun karotların 1 cm'lik aralıklarda yanma ile kayıp (LOI) analizi stratigrafik çapraz korrelasyonunu ve organik madde, karbonat, mineral ağırlık hesaplamalarını sağlar. 5 cm'lik aralıklarda, görünür reflektans spektroskopi ile spektral anlamlandırılan klorofil-a içeriği (Michelutti et al., 2010) alg üretimi hesaplanmıştır. ICP-AES (eşleşmiş plazma atomik emisyon spektroskopisi)kullanılarak, (Terkos Gölü'nün en üst 145 cm'sinde baskın olan) tamamen kalsifiye yetişkin yumrusuz Cyprideis torosa kabuklarına iz element analizi (Mg/Ca ve Sr/Ca) uygulanmıştır. Kısa karotların 210Pb ve 137Cs tarihlendirmeleri ve uzun karotların AMS 14C tarihlendirmesi sediman birikme hızı sonucunu çıkarmayı ve anlamlandırılan çevresel değişikliklerin spesifik yaşlarını belirlemeyi sağlamıştır. Bentik foraminiferler, gastropodlar, çift kabuklular, fosil Glochidia'nın tek kabukları ve Carophyte tohumları, sediman arşivi içinde gözlemlenen diğer biyolojik indikatörlerdir. Bu verilere dayanarak şu sonuçlara ulaşılmıştır: 1. Terkos Gölü sedimanı İS 1598 ve İS 557-543' deki tsunamiler dahil son 2800 yıl boyunca, Karadenizde fırtına veya tsunami yüzünden olduğu düşünülen birden çok, binyıl öncesi, deniz baskını olayları içerir. 2. Sarıkum Gölünden alınan kısa karot Büyük Erzincan Depremi (26 December, 1939) veya Bartın Depremi gibi (3 September, 1968) daha yakın zamanlı depremleri veya fırtına olaylarını akla getiren organik madde, karbonatta ani düşüş ve alg üretimde ve kum miktarında artışı açığa sererken buna benzer dört olay daha tarihlendirilmemiş Sarıkum Gölü uzun karotunda bulunmaktadır. 3. Tüm Marmara denizini etkileyen (Leroy et. al., 2002), İS 447'deki büyük deprem Büyükçekmece Gölü sediman kayıtlarında görünmemektedir fakat bu birikintide, 1989'da barajın yapılması ile eldeki en genç AMS yaşı olan günümüzden 2400 cal yıl öncesi arasında önemli bir kesinti olduğunun kanıtı vardır. Bu durum Büyükçekmece lagününün üzerine baraj yapılmadan önce aşamalı bir süreçle veya bir yada daha fazla tsunaminin oyması ile net erozyon alanı olmuş olduğunu akla getirir.
Özet (Çeviri)
Here, we provide results of mid/late Holocene fresh water Ostracoda analyses from coastal modern lake basins in the Thrace region of Istanbul and Sarıkum Lake, on the Black Sea coast near Sinop. While neither diatoms nor Cladocera are abundant in the sediments, Podocopian (fresh water) ostracods preserved well, but with discontinuous occurences during the mid/late Holocene. Un-noded forms of Cyprideis torosa, along with other Podocopian ostracods, dominated the sediments of all three lakes. Studying these three lagoonal basins along the Black Sea and Thracian coasts of Turkey allows reconstruction of long term, regional environmental histories, using the following methods. Loss-on-ignition (LOI) analyses at 1 cm intervals of short and long cores provide stratigraphic cross-correlation and calculations of organic matter, carbonate and mineral weight. At 5 cm intervals, spectrally-inferred chlorophyll-a contents by visible reflectance spectroscopy (Michelutti et al., 2010), provide estimates of algal production. Trace element analysis (Mg/Ca and Sr/Ca) using ICP-AES (coupled plasma atomic emission spectroscopy) is applied to fully calcified adultspecimens of un-noded forms of Cyprideis torosa shells (which dominate the uppermost 145 cm of Terkos Lake). 210Pb and 137Cs dating of short cores, and AMS 14C dating of long cores, are used to infer sediment accumulation rates and to place specific ages on inferred environmental changes. Benthic foraminifers, gastropods, bivalves, single valves of fossil Glochidia, and Charophyte seeds are the other biological indicators observed within the sediment archive. Based on these data: 1. Terkos Lake sediments contain records of multiple, sub-millennial scale marine incursion events, over the last 2.8 ka, inferred to be the result of severe storms or tsunami on the Black Sea, including the tsunami in AD 1598 and AD 557-543; 2. short core sediments from Sarıkum Lake reveal sharp decreases in organic matter, carbonate, and increases in algal production and sand amount that suggest a storm or more recent earthquake; such as the Great Erzincan Earthquake (26 December, 1939) or the Bartın earthquake (3 September, 1968) while four more such events appear in the undated sediments of the Sarıkum Lake long core; and 3. a large earthquake in AD 447 that affected the entire Sea of Marmara (Leroy et al., 2002) does not appear in the Büyükçekmece Lake sediment record, but there is evidence for a significant hiatus in these deposits before the development of the dam (AD 1989) and after the youngest AMS date (2400 cal yrs BP). This suggests that Büyükçekmece Lagoon was an environment of net erosion prior to its artificial impoundment, either from gradual processes or from scouring by one or more tsunami.