Su toplama havzalarının analizinde benzeşim karakteristiklerinin saptanması
The Determination of similarity characteristics in the analysis of watersheds
  1. Tez No: 22814
  2. Yazar: RİFAT M. ÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ OKMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Doktara Tezi SU TOPLAMA HAVZALARININ ANALİZİNDE BENZEŞİM KARAKTERİSTİKLERİNİN SAPTANMASI M.Rifat ÖNAL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Cengiz OKMAN 1992, Sayfa : 89 Jüri : Prof.Dr. Cengiz OKMAN Prof. Dr. Yetkin GÜNGÖR Doç. Dr. Nurünnisa USUL Bu çalışmada, Türkiye'nin değişik bölgelerindeki su toplama havzalarından elde edilen verilerden faydalanarak, bunların kantitatif parametrelerle belirtilmesi ve böylece benzeşim karakteristiklerinin saptanması amaçlanmıştır. Materyal olarak, Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü Araştırma Enstitüleri tarafından üzerinde hidrolojik gözlem yapmak üzere kurulmuş 15 adet araştırma havzası kullanılmıştır. Bu havzayı tarifleyici parametreler ile havza hidrolojisi arasında istatistiksel korelasyonlar araştırılmıştır. Bu çalışmada ayrıca veri analiz tekniklerinden yararlanarak, parametreler özelliklerine göre gruplandırılmış ve önemli parametrelerin sıralı çoklu regresyon denkleminde kullanılma olanağı sağlanmıştır. Sonuçta, su toplama havzalarının yıllık toplam yüzey akış miktarının mm derinlik olarak saptanabilmesi için, havzalara düşen yıllık toplam yağış ortalaması, havzaların ortalama eğimi ve drenaj yoğunluklarının benzeşim karakteristikleri olarak kullanılabileceği saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Su toplama havzası, havza eğimi, drenaj yoğunluğu, yıllık toplam yağış, yüzey akış, havza alanı, yüzey akış eğri numarası, faktör analizi, sıralı çoklu regrasyon analizi.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT PhD Thesis THE DETERMINATION OF SIMILARITY CHARACTERISTICS IN THE ANALYSIS OF WATERSHEDS M.Rifat ÖNAL Ankara University Graduate Scholl of Natural and Applied Sciences Department of Farm Structures and Irrigation Supervisor : Prof. Dr. Cengiz OKMAN 1992, Page : 89 Jury : Prof. Dr. Cengiz OKMAN Prof. Dr. Yetkin GÜNGÖR Assoc. Prof.Dr. Nurünnisa USUL The purpose of this study is to find the similarity characteristics of watersheds and to describe by quantative parameters, make use of the results of hydrologic data obtained from different regions of Turkey. Fifteen watersheds were considered for research, installed by Rural Services for the purpose of hydrologic observation used as a material. This research also attemped to establish statistical correlations between easily measured morfometric basin parameters and hydrologic variables. The important parameters are collected in different groups according to the specifications, by using the statistical analysis, used in stepwise multiple regression equations. So that, the measured watershed slope and drainage density and also average annual precipitation are determined as similarity characteristics, may be used to estimate the total surface runoff depth in mm. KEY WORDS : Water shed, water shed slope, drainage density, annual total precipitation, surf ace runoff, watershed area, surface runoff curve number, factor analysis, stepwise multiple regression analysis.