Tokat yöresinde yetiştirilen J.H.hale şeftali (Prunus persica L. Batcsh) çeşidinin hasat öncesi ve hasat sonrası fizyolojisi üzerinde çalışmalar
Studies on pre-and postharvest physiology of J.H.Hale Peach (Prunus persica L.Batsch) cultivar grown in Tokat region
- Tez No: 22813
- Danışmanlar: PROF. DR. A. İLHAMİ KÖKSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmada, Tokat yöresinde yetiştirilen J.H.Hale şeftali çeşidinin optimum derim kriterleri, derim öncesi ve derim sonrası kalite değişimleri, derim sonrası farklı sıcaklıklardaki muhafaza süreleri ve raf ömürlerinin saptanması amaçlanmıştır. 1989-1990 yıllarında iki yıl süre ile yürütülen bu araştırmada, meyveler farklı iki dönemde de- r ilerek sıcaklığı 0 °C ve 2°C olan depolarda muhafaza edil dikten sonra, 20 °C* lik ortama alınıp raf ömürleri saptanmış tır. 1989 yılında birinci derimi yapılan meyvelerin her iki sıcaklıktaki muhafaza süreleri 28 gün, ikinci derimi yapılan meyvelerin 21 gün; raf ömürleri ise her iki derimde toplanan ve 0 °C'de muhafaza edilen meyvelerin 7 gün, 2 °C'deki meyve lerin 6 gün olarak saptanmıştır. 1990 yılında birinci derimi yapılan meyvelerin her iki sıcaklıktaki muhafaza süreleri 16 gün, ikinci derimi yapılan meyvelerin 12 gün; raf ömürleri farklı dönemlerde derilen ve farklı sıcaklıklarda muhafaza edilen meyvelerde 8 gün olarak tespit edilmiştir. Her iki yılda da olgunluğun saptanmasında solunum hızı, meyve eti sertliği, suda çözünebilir toplam kuru madde ve meyve zemin renginin güvenilir derim kriterleri olduğu ve birlikte düşünülmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Meyvelerin derim sonrası yeme olumuna ulaşabilmeleri için; meyve eti sertliğinin en fazla 13.02-14.13 lb, suda çözünebilir toplam kuru maddenin en az % 10.60-11.02 olması ve PI. XVIII. 259 meyve zemin renginde derilmesi gerektiği saptanmıştır. Meyvelerin aynı koşullarda muhafaza süreleri derim zamanı ve yıllara göre oldukça farklılık göstermiş olup; muhafaza sürelerine, muhafaza sıcaklıkları farklı etki yapmazken, optimum yeme kalitesinin 16 günlük muhafaza sonrasında oluştuğu da saptanmıştır.ANAHTAR KELİMELER : Tokat ili, J.H.Hale, Hasat öncesi ve Ha sat Sonrası Fizyolojisi, Sıkı Olgun, Ağaç Olumu, Yeme Olumu, Muhafaza Sûresi, Raf ömrü
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine some characteristics of J.H.Hale peach grown in Tokat region such as the quality changes during the pre-and post harvest period and in storage and the shelf lives after post- harvest. The experiment was conducted in two years (1989 and 1990). The fruits were harvested in firm ripe stage and then were stored at two different temperatures (0°C and 2°C). After storage, the fruits were ripened at 20°C and the shelf lives were determined fruits collected. In 1989, the storage period of the first and second harvest were 28 days and 21 days for the temperatures, 0°C and 2°C, respectively. The shelf lives of both samples were 7 days at 0°C, and 6 days at 2°C. In 1990, the same values obtained for the first and second harvests were 16 days, 12 days and 8 days, respecti vely. According to the results, soluble solids, flesh firmness, respiration rate and ground colour are considered as the most favorable maturity criteria in both years. To the ripen the fruits after harvest, the maximum flesh firmness, the least total soluble solids and the ground colour of the fruits should be 13.02-14.13 lbs, 10.60-11.02 % and PI. XVI I I. 259, respectively. The lenght of the storage found to be differant for the harvest times and years, but no diff erances were obtained in respect to storage period and temperature. The optimum ripening quality was obtained after storage.period of 16 days.kEY WORDS : Tokat province, J.H.Hale (Erunaa psraica L*. Batşh) cv., Pre-and postharvest physiology. Firm ripe, Maturity, Ripening, Storage period, Shelf life.