Erzincan ilinde 65 yaş ve üstü bireylere yönelik bazı antropometrik vücut ölçüleri ve mutfak tasarımı
Some anthropometric measurements of 65 age and older individuals in erzincan and kitchen design for them
- Tez No: 228149
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Antropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma Erzincan yöresindeki 65 yaş ve üstü yaşlı bireylerin antropometrik boyutlarındaki yaşlanmanın etkileri saptayarak, elde edilen antropometrik veriler ile yaşlı bireylerin yaşam standartlarını yükseltip onlara daha iyi bir ortam sağlamak için ergonomik tasarımlar geliştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla gerçekleşmektedir. Bu amaç doğrultusunda Erzincan ilinde 200 erkek, 200 kadın toplam 400 bireyden alınan ölçüler 4 ayrı yaş grubunda incelenmiştir. Cinsiyetlere ayrılan her yaş grubu 50'şer bireyden oluşmaktadır. Araştırmamızda bireylerden ağırlık, boy, sağ el yukarıda zemin parmak ucu yüksekliği, sağ el aşağıya sarkmış durumda zemin parmak ucu yüksekliği, göz yüksekliği, göbek yüksekliği, sırt - el parmak ucu uzunluğu, omuz genişliği, büst yüksekliği, oturarak göz yüksekliği, oturarak omuz yüksekliği, üstkol uzunluğu, otururken oturma yeri dirsek yüksekliği, otururken diz yüksekliği, oturma yeri üstbacak yüksekliği, otururken kalça diz uzunluğu, otururken popliteal (bacak açıklığı) uzaklık, otururken kalça genişliği, el uzunluğu, el genişliği ölçüleri alınmıştır. Bu ölçüler, Anthropometric Standardization Reference Manual (ASRM) ve International Biological Programme'ın öngördüğü teknikler doğrultusunda alınmıştır. Veriler Excel ve SPSS 13.0 programı yardımıyla bilgisayar ortamına aktarılmış ve istatistiksel analizleri yapılmıştır. Her yaş grubu ve cinsiyet için değerlendirilen bulgular tablolar ve grafikler halinde sunulmuştur.Araştırma bulgularımıza göre her iki cinsiyette de, yaşın ilerlemesine bağlı olarak ağırlıkta bir azalma olduğu gözlenmiştir. Ayrıca kadınlarda bu azalmanın erkeklere oranla daha fazla olduğu gözlenmiştir. Boy uzunluğu bakımından cinsiyetler arasında anlamlı bir farklılık dikkati çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is being carried out to determine the effects of ageing in antropometric dimensions on the the individuals who are 65 years old or older in Erzincan region and for the purpose of contributing of developing ergonomic designs to increase the life conditions of old individuals and provide them a better enviroment. In accordance with this purpose the measurements, which were taken from 200 men and 200 women totally 400 individuals, in Erzincan city, has been examined in 4 different age group. Every age group whis has been seperated to genders, consists of 50 individuals. In our research, weight, height, surface finger height with right hand above, surface fingertip height with right hand hang down, eye height, shoulder height with sitting position, the length of back-hand fingertip, shoulder width, bust height, eye height with sitting position, shoulder height with sitting position, upper arm length, sitting place elbow height in the position of sitting, knee height in the position of sitting, sitting place upper-leg height, hip-knee length in the position of sitting, popliteal distance in the position of sitting, hip width in the position of sitting, hand length, hand width measurements has been taken from the individuals. This measurements has been taken according to techniques which Anthropometric Standardization Reference Manual (ASRM) and International Biological Programme anticipate. The data has been transferred to electronic enviroment with the help of Excel and SPSS 13.0 program and statistics analyses has been made. The findings, which have been evaluated for every age group and gender, have been presented in tables and graphics.According to our research findings, it has been observed that there is a decrease on weight, depending on the growing age in every gender. Moreover, it has been observed that, this decrease has been much more in women in accordance with men. A meaningful difference stands out between the genders in point of height.