Avrupa birliği ve Türkiye'de bölgesel politikalar ve kalkınma ajansları
Regional policies and development agencies in European Union and Turkey
  1. Tez No: 228148
  2. Yazar: GÖKÇE KARAARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Economics, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi-Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye ve AB'de bölgesel politikaların tarihsel gelişimi ile bölgesel farklılıkların giderilmesinde bir araç olarak kullanılan Bölgesel Kalkınma Ajansı modeli incelenerek Türkiye'de bu modelin etkin olup olmadığı tartışılmaktadır.Bu tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde Avrupa Birliği Bölgesel Politikası dönemsel bir analize tabi tutulmuş ve uygulama sonuçlarına yer verilerek, söz konusu politika alanında meydana gelen dönüşüm açıklanmıştır. İkinci bölümde Türkiye'de bölgesel politika uygulamalarına yer verilerek, yeni kalkınma ve yönetişim anlayışı doğrultusunda şekillenen Bölgesel Kalkınma Ajansları modeline geçiş süreci üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise AB ve Türkiye'de benimsenen Bölgesel Kalkınma Ajansı modelinin temel özellikleri incelenerek, modelin uygulama örneklerine yer verilmiştir.Sonuç olarak, Avrupa Birliği Bölgesel Politikasının dönemler itibarıyla sürekli bir değişim içinde olduğu, gittikçe karmaşık yapıdan uzaklaşarak, yeni kalkınma anlayışı çerçevesinde güçlü merkeziyetçi yapıdan daha esnek bir yapıya dönüştüğü görülmektedir. AB'ye aday ülke statüsünde olan Türkiye de bu dönüşüm sürecinden etkilenmiş, bölgesel farklılıkları gidermek amacıyla, AB'nin yeni kalkınma anlayışını benimseyerek pilot uygulamalar başlatmıştır. Pilot uygulamaların faaliyetlerinin giderek artması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the implementation results regarding the regional development agencies model that Turkey has started to execute in the candidateship process through the European Union (EU) by investigating historical development of Turkey?s and the EU?s regional policies has analyzed. The Regional Development Agency (RDA) executions are evaluated as a part of the EU?s regional policy.This thesis comprises of three parts. In the first chapter of the study, the EU?s Regional Policy is analyzed periodically and and the change in the policy has been explained within the results of implementations. In the second chapter, it is emphasized over the process of transformation to the RDA model that is shaped with the new development and governance perception by examples of regional policy implementations of Turkey. In the third chapter, the RDA model that has been accepted by Turkey and EU has been analyzed how to operate and whether it is efficient or not.As a result, the regional policies of the EU have been seen that they are in the transformation process. Thus, their complex structure has been left behind and the new policies have been shaped according to the new development approach. As the EU candidate country, Turkey is affected by this transformation process and due to abrogate the regional differences, the new policies of the EU in development has been accepted and the pilot executions have been started. It?s expected that the actions of pilot executions will increase gradually.