Batı avrupa'da ulus inşa süreçleri ve ulusal azınlık sorunları
Nation-building and national minority issues in Western Europe
- Tez No: 228154
- Danışmanlar: PROF. DR. BASKIN ORAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1140
Özet
Bu çalışmada Batı Avrupa'da ulus inşa süreçleri bağlamında Britanya, Fransa ve İspanya ele alınmış ve bu ülkelerdeki ulusal azınlık sorunları incelenmiştir. Kuzey İrlanda, Bask Ülkesi ve Korsika sorunları örnek olaylar olarak seçilmiştir. Tezin temel savı, kapitalist sistemin tarihsel dinamiklerinin ulusal kimliklerin hem birer üst kimlik hem de birer alt kimlik olarak inşasında ortak bir belirleyici olduğudur.
Özet (Çeviri)
The nation-building processes in Western Europe have been studied in the context of Britain, Spain and France, and also national minority issues in these countries have been analyzed. Northern Ireland, Basque Country and Corsica have been chose as case studies. The main claim of this thesis is that the historical dynamics of capitalism is a common identifier both in shaping upper and sub identities.