Türk Hukukunda karaparanın aklanması suçları ve önleyici düzenlemeler
Laundry money crimes and preventive actions in Turkish Law
  1. Tez No: 228157
  2. Yazar: FEYYAZ YONCALIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Özellikle son yarım yüzyıl içerisinde güncelliğini hiç kaybetmeksizin koruyan bir kavram olan karaparanın boyutları o kadar büyümüştür ki, bireysel çabalar ile elde edilmesi mümkün olmaktan çıkıp örgütlü ve organize bir kollektif çalışmanın neticesinde elde edilebilir hale gelmiştir. Buda karaparayı son yıllarda suç örgütleri ile anılır hale getirmiştir.Her ne kadar karaparanın tehlikesi artık tüm dünyada farkedilmiş olsa da karapara ve onunla birlikte anılan organize suç örgütleri ile mücadele de henüz istenilen seviyeye gelinememiştir. Bunun temel sebepleri, varolan yasal altyapının ve bu yasal altyapıyı uygulayıcı konumunda olanların teknik donanımının henüz yeterli seviyede olmamasıdır.Bu yetersizliklerin bir neticesi olarak karapara ile mücadele de etkin sonuçlar alınamamakta, dolayısıyla karapa ülke ekonomisi ile birlikte, sosyal, siyasal ve yargısal düzenini, hatta birlik ve bütünlüğünü bile sarsacak duruma geldiği gözlenmektedir. İşte bu çalışmada bu tehlikenin varlığına dikkat çekilmek suretiyle, karapara ve karapara aklama kavramaları, yöntemleri, niçin mücadele edilmesi gerektiği, organize suçluluk ile bağlantısı ve son olarak ta ülkemizde karapara ile mücadele amacıyla çıkarılmış bulunan 4208 sayılı yasa ile birlikte önleyici düzenlemeleri çok fazla detaya girmeksizin incelenmeye çalışılmıştır.Tezde araştırma yöntemi olarak tarama yöntemi kullanılmış, konu ile ilgili kitaplar, makaleler ve internet sayfalarının çoğu taranmış, yine bu konuda yazılmış yüksek lisans ve doktora tezleri de gözden geçirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Especially in the last semi-century black money's, the currency of wh never die, dimensions have become so large that to obtain it with indi effort has become impossible. On the contray to obtain it has become associated with organized crime gangs.That has made black Money reputa with crime organizations.Although black money' s danger has noticed all over the world, to struc with black Money and organized crime gangs hasn't become effective level.yet.The basic reasons of this are legal infrastructure and it's implementing personnels's tecnical equiments deficiencies.The consequence of these in adequacies, the struugle with black Money ineffective, so it is observed that black Money become destructive fc national economy, social-politica- juridical order , besides nationa union.And this work , drawing attention with black money's existance, to analyse 4208 numbered law which is made for black Money and Mone^ laundering concepts,methods,and blac money's associatin with organized crimes, and the last aim of stuggling with black Money.in this thesis,searching method is used as an experimentel method.Besides book according to subjek,articles,internet sites and postgraduate thesis ai researched..